Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 03, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Piekara: Proces z Wellman wraca do punktu zero

Piekara twierdzi, że w wyniku decyzji sądu Wellman nie otrzyma ani pieniędzy, ani przeprosin (screen Twitter/@JacekPiekara)

Pisarz Jacek Piekara poinformował na Twitterze, że w wyniku decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musi opłacać przeprosin za obraźliwy tweet pod adresem dziennikarki TVN Doroty Wellman.

3 października 2016 roku Piekara napisał na Twitterze: "Do aborcji potrzebne jest zapłodnienie... do zapłodnienia potrzebny jest seks... Dobrze wiedzieć, że Dorocie Wellman nie grozi aborcja!".
Dorota Wellman pozwała go za to. Pisarz poinformował, że sąd nakazał mu przeproszenie Wellman, co jak wyliczył, kosztowałoby go prawie pół miliona złotych.
"Teraz proces wraca do punktu zero. Jest pozew D. Wellman przeciwko mnie i będą się toczyć sprawy zwykłym trybem. Tylko tym razem ze mną i moimi adwokatami na sali. I zaprosimy media!" - napisał Piekara na Twitterze w poniedziałek wieczorem. Pisarz zaznaczył, że będzie domagał się od Wellman zwrotu kosztów procesowych.

(MK, 03.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Wikipedia protestuje przeciwko unijnej dyrektywie o prawie autorskim

Odwiedzający polskojęzyczną Wikipedię są przekierowywani na stronę z krytycznym względem unijnej dyrektywy o prawie autorskim stanowiskiem wikipedystów (screen Wikipedia.pl)

W środę po południu polska wersja Wikipedii została zablokowana w proteście przeciwko unijnej dyrektywie o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, która ma być w czwartek przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego. Wikipedyście nawołują do odrzucenia zapisów wprowadzających filtrowanie treści publikowanych przez użytkowników i nadających wydawcom prasy prawa pokrewne.

Po wejściu na polskojęzyczną Wikipedię strona wczytuje się normalnie, po czym aktywuje skrypt przekierowujący użytkowników do "Stanowiska wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich", w praktyce uniemożliwiając korzystanie z internetowej encyklopedii. Jedyną dostępną stroną jest tekst na Wikipedii o Dyrektywie w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ponad "Stanowiskiem wikipedystów" wyświetla się dodatkowo informacja dla czytelników w Polsce o zaplanowanym na 5 lipca głosowaniu nad dyrektywą w Parlamencie Europejskim wraz z linkiem do petycji o zmian jej zapisów. Protest rozpoczęty w środę 4 lipca o godz. 15 ma potrwać 24 godziny.

W swoim oświadczeniu wikipedyści przekonują, że w obecnym brzmieniu "treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje". Wzywają również członków i członkinie Parlamentu Europejskiego do rozszerzenia ochrony domeny publicznej oraz do wykreślenia z dyrektywy artykułów 11. i 13. Zapisy te dotyczą nadania wydawcom praw pokrewnych (dotychczas przysługujących m.in. producentom muzyki) oraz obłożenia platform internetowych obowiązkiem filtrowania treści zamieszczanych przez użytkowników w celu zablokowania materiałów naruszających prawa autorskie. Oba artykuły wzbudziły znaczne kontrowersje w branży cyfrowej i wśród internautów, którzy określają dyrektywę "ACTA2", "podatkiem od linków", "cenzurą internetu" i "zakazem memów".

Polska Wikipedia jest kolejną wersją językową strony, która zdecydowała się zaprotestować przeciwko unijnej dyrektywie. Wcześniej taką samą decyzję podjęła włoska Wikipedia, na której dodatkowo odwrócono kolory logo internetowej encyklopedii (niedokończonego globusa złożonego z puzzli pokrytych glifami zaczerpniętymi z różnych systemów pisma), przez co wyświetla się ono jako czarna kula pokryta białymi znakami. Hiszpańska wersja Wikipedii również wyczerniła logo i zamieściła u szczytu strony komunikat o planowanym na 5 lipca głosowaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy, jednak w odróżnieniu od stron polskich i włoskich nie utrudnia dostępu do treści. Inne wersje językowe Wikipedii funkcjonują normalnie.

Do podobnego 24-godzinnego "wyciemnienia Wikipedii" doszło 18 stycznia 2012 roku w związku z protestami przeciwko wprowadzeniu przez Kongres Stanów Zjednoczonych antypirackich aktów SOPA i PIPA.

(MK, 04.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.