Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Strzelanina w redakcji "Capital Gazette" w stanie Maryland, są ofiary

Na razie nie są znane motywy działania zabójcy (fot. GoogleMaps/screen Twitter.com/FoxNews)

Pięć osób zginęło w strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w redakcji "Capital Gazette" w Annapolis, stolicy stanu Maryland. Mężczyzna, który zaatakował dziennikarzy, został zatrzymany - poinformował szef lokalnej policji Bill Krampf.

W wyniku strzelaniny w redakcji "Capital Gazette" cztery osoby zginęły na miejscu, a piąta zmarła w szpitalu. Do szpitala trafiły także dwie lub trzy osoby, które zostały poważnie ranne.

Szef miejscowej policji Bill Krampf poinformował, że redakcja gazety wcześniej dostawała pogróżki na portalach społecznościowych. Dodał, że na razie nie może stwierdzić, czy autor pogróżek znał pracowników redakcji i chciał ich zaatakować z bronią, czy też planował atak bez znajomości pracowników.

Policja zidentyfikowała zabójcę. Według agencji Reuters to Jarrod Ramos z miasta Laurel w Maryland.

Rzecznik policji oświadczył, że obecnie strzelanina w Annapolis traktowana jest jako "lokalny incydent", a nie zamach terrorystyczny. 

Jeden z reporterów "Capital Gazette" w Annapolis napisał na Twitterze, że "samotny osobnik" strzelał w redakcji tej gazety do wielu ludzi i że niektórzy z nich nie żyją. 

Świadkowie mówią, że kiedy padły strzały, pracownicy zaczęli się chować pod biurkami.

Gubernator stanu Maryland Larry Hogan napisał na Twitterze, że jest wstrząśnięty "tragedią w Annapolis". Zaapelował do mieszkańców o stosowanie się do poleceń policji.

"The Capital" jest jedną z najstarszych gazet w Stanach Zjednoczonych.

(RAQ, PAP, 28.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Piątek laureatem Nagrody za Wolność i Przyszłość Mediów

Tomasz Piątek otrzyma 30 tys. euro (screen YouTube.com)

Dziennikarz Tomasz Piątek otrzymał Nagrodę za Wolność i Przyszłość Mediów, przyznawaną przez Media Foundation of Sparkasse Leipzig.

"Przez ponad 20 lat aktywności dziennikarskiej Tomasz Piątek zyskał reputację krytycznego obserwatora zmian społecznych w swoim kraju, ale coraz częściej jest pod presją instytucji rządowych" - powiedział dyrektor zarządzający Media Foundation of Sparkasse Leipzig Stephan Seeger, cytowany w komunikacie prasowym. Dodał, że mimo coraz trudniejszych warunków pracy dziennikarzy w Polsce, Piątek nie daje się zastraszyć groźbami w swojej pracy śledczej.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 9 października w Lipsku. Tomasz Piątek otrzyma 30 tys. euro.

Tomasz Piątek w 2017 roku napisał książkę "Macierewicz i jego tajemnice". Otrzymał za nią Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde.

Ministerstwo Obrony Narodowej, gdy kierował nim Antoni Macierewicz, złożyło doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej na Tomasza Piątka z artykułu mówiącego, że "kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych", może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek miał być też ścigany za "publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP". W marcu 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia w sprawie książki Piątka.

(KOZ, 29.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.