Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Konsul honorowy RP w Zurychu oburzony artykułem dziennikarza "Gazety Wyborczej"

Artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej" został opublikowany w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve" 17 czerwca (screen z Tdg.ch)

Konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner skrytykował artykuł Bartosza Wielińskiego, szefa działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", zamieszczony w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve", w związku z porównaniem działań polskiego rządu do polityki władz niemieckich w latach 30. XX wieku. – Doszło do nieporozumienia i mam nadzieję, że wyjaśnimy sobie te kwestie – mówi Wieliński.

Artykuł został opublikowany w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve" 17 czerwca.
Markus Blechner w liście adresowanym do redaktorów "Tribune de Geneve" i "Gazety Wyborczej" napisał m.in., że jest potomkiem osób, które przeżyły Holokaust i że był zszokowany i oburzony artykułem Wielińskiego.

"Porównując obecny polski rząd do niemieckich nazistów, Wieliński dopuścił się poważnej i niewiarygodnej trywializacji Holokaustu" – napisał Blechner. Przypomniał, że został mianowany konsulem honorowym RP przez byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, zatem "nikt nie może zakładać", że ma on "jakiekolwiek powiązania polityczne z obecną większością" rządzącą w Polsce.

Konsul honorowy RP w Zurychu odniósł się do fragmentu tekstu zamieszczonego w genewskim dzienniku: "PiS przetestował w Polsce metody zawłaszczania instytucji demokratycznych przez partie polityczne, które można porównać do Gleichschaltung w Niemczech w latach 30.".

– W artykule wspomniałem jedynie o Gleichschaltungu, procesie zawłaszczania przez państwo niezależnych instytucji, którego elementy, moim zdaniem, możemy obserwować także w obecnej Polsce. Gleichschaltung miał miejsce w Niemczech zaraz po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933 roku. Do Zagłady Żydów doszło już podczas drugiej wojny światowej. Jestem zaskoczony, że ktoś mógł pomieszać te pojęcia – mówi "Presserwisowi" Bartosz Wieliński.

(PAP, GDYJ, 26.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Furgonetka wjechała w siedzibę holenderskiego dziennika "De Telegraaf"

Widoczny na zdjęciu sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia (Screen: Telegraaf.nl)

Furgonetka staranowała we wtorek budynek głównej redakcji holenderskiego dziennika "De Telegraaf" na przedmieściach Amsterdamu - poinformowała policja, mówiąc o celowym działaniu. Nikt nie został ranny, sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i jest poszukiwany.

Biała furgonetka wjechała w szklaną fasadę budynku ok. godz. 4, po czym stanęła w płomieniach. 

"De Telegraaf", największy holenderski dziennik, specjalizuje się w wiadomościach sportowych i kryminalnych. 

W ubiegłym tygodniu w tej samej części Amsterdamu 41-letni mężczyzna wystrzelił pocisk z wyrzutnika rakiet w kierunku budynku mieszczącego redakcje kilku czasopism. Sprawca został aresztowany. Nikt nie został ranny na skutek tego incydentu.

(PAP, 26.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.