Dział: PRZEGLąD MEDIóW

Dodano: Czerwiec 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gliński o wyroku SN ws. drukarza: to kwestia czysto polityczna

"Nikt w Polsce nie prześladuje takich czy innych mniejszości" - zaznaczył minister Gliński (screen: YouTube.com)

Wyrok Sądu Najwyższego ws. drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT to kwestia czysto polityczna - ocenił w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jego zdaniem jest to próba wymuszenia równego traktowania kogoś, kto jest już równo traktowany.

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację prokuratora generalnego w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. W mocy pozostaje wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary.

Gliński proszony w Radiowej Jedynce o komentarz do wyroku SN ocenił, że jest to "kwestia czysto polityczna". "Po to to podniesiono, nagłośniono, żeby wymusić równe traktowanie kogoś, kto moim zdaniem jest absolutnie równo traktowany. Nikt w Polsce nie prześladuje takich czy innych mniejszości" - zaznaczył Gliński.

Jego zdaniem sąd uznał, że prawo mniejszości jest nadrzędne nad prawem do wolności sumienia i prawem do wolności wykonywania działań gospodarczych. "To nie do końca jest tak, że w 100 proc. ktoś, kto oferuje jakąś usługę w każdych warunkach musi ją wykonać. Przecież jest tysiące okoliczności mogących spowodować, że w danej chwili ktoś czegoś nie wykona" - mówił.

Wicepremier wskazał, że wielokrotnie spotykała go sytuacja, gdy szewc odmawiał mu usługi twierdząc, że "coś jest nie do zrobienia", kiedy on sam sądził że "da się to zrobić".

"Sąd uznał, że ważniejsze jest prawo do równego traktowania wszystkich, przy czym wyróżnił specyficzną mniejszość, która się opiera o kryteria współcześnie budzące dużo emocji, ale moim zdaniem nie są pierwszoplanowymi kryteriami różnicującymi ludzi. Tym bardziej w kraju wolnym, demokratycznym" - dodał.

(PAP, PAZ, 15.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRZEGLąD MEDIóW

Dodano: Czerwiec 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef RMN: TVP ma różne wady, ale poprawia się jako całość

Krzysztof Czabański (z prawej) był gościem Krzysztofa Piaseckiego (Screen: Radiozet.pl)

„Publiczne media muszą przedstawiać stanowisko rządu i parlamentu, bo mają obowiązek przedstawiania polskiej racji stanu” - powiedział Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych w audycji „Gość Radia Zet”. 

Krzysztof Czabański na niedawnym spotkaniu z mieszkańcami Izbicy Kujawskiej powiedział, że „media publiczne mają obowiązek popularyzować, edukować, wspierać polską rację stanu”. W niedzielnej audycji na antenie Polskiego Radia szef RMN stwierdził, że „media publiczne są zobowiązane do tego, żeby przedstawiać rację obozu władzy”, bo „obóz władzy realizuje program wybrany przez obywateli w demokratycznych wyborach”.

W trakcie piątkowej audycji w Radiu Zet prowadzący program Konrad Piasecki zapytał Krzysztofa Czabańskiego: „czy Polska racja stanu wymaga, aby polskie media publiczne bezkrytycznie opiewały rząd i jego zasługi dla kraju?”. Szef RMN odpowiedział, że muszą przedstawiać stanowiska rządu i parlamentu. „Mają obowiązek przedstawiania polskiej racji stanu. To są zapisy w prawie o radiofonii i telewizji publicznej” - podkreślił Czabański i dodał, że nie chodzi mu o publicystykę prorządową. „Nie powiedziałem, że wyłącznie to mają przedstawiać, bo to też byłby absurd” - zaznaczył. Wyjaśnił również, że polską racją stanu jest popieranie polskiego rządu w sprawach „najbardziej istotnych”, bo „po pierwsze ten rząd realizuje program proobywatelski, a po drugie, że walczy o naszą pozycję w Brukseli”.

Szef RMN przyznał, że rzadko ogląda „Wiadomości” w TVP, ale śledzi też programy informacyjne innych stacji. Jego zdaniem „stronniczość mediów komercyjnych przekracza granicę”.

Krzysztof Czabański ocenił, że polski „rynek medialny jako całość się zrównoważył”. O TVP powiedział, że „ma różne wady, ale zdecydowanie  poprawia się jako całość”. Zdaniem Czabańskiego paski w TVP Info powinny być „czysto informacyjne, a nie publicystyczne”. 

Krzysztof Piasecki poprosił też Krzysztofa Czabańskiego o podanie nazwiska jednego prowadzącego program w mediach publicznych, który reprezentuje rację obozu opozycji. Po chwili zastanowienia szef RMN odpowiedział: „wiem, że w PR24 programy prowadzą bardzo różni dziennikarze. Tak samo w Jedynce”. 

(PAZ, 15.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.