Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dariusz Wasielewski prezesem Radia Gdańsk

(fot. Pixaby.com)

Rada Mediów Narodowych powołała Dariusza Wasielewskiego na stanowisko prezesa Radia Gdańsk - dowiedział się Press.pl.

Dariusz Wasielewski jako prokurent kierował rozgłośnią od końca lutego, kiedy ze stanowiska prezesa zrezygnował Andrzej Liberadzki. Co prawda RMN na następcę Liberadzkiego wybrała Grzegorza Sielatyckiego z TVP Gdańsk, ale ten po kilkudziesięciu minutach złożył rezygnację.

Wasielewski był już prezesem Radia Gdańsk w latach 2006-2011. W latach 2002-2006 był rzecznikiem prasowym NSZZ "Solidarność". Pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Gdańskim" i "Dzienniku Bałtyckim".

(KOZ, 07.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trójka pytała: "Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają?", radiowcy oburzeni

Kuba Strzyczkowski: - Warto o tym dyskutować, rozmawiać i nie udawać, że problemu nie ma (screen z YouTube)

Program III Polskiego Radia w audycji "Za, a nawet przeciw" zapytał: "Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają?". Radiowcy są oburzeni.

W audycji była mowa o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dotyczył pary homoseksualnej - Rumuna i Amerykanina. Zawarli oni związek małżeński w Belgii, a chcieli zamieszkać w Rumunii. Rumunia odmówiła jednak Amerykaninowi prawa do zamieszkania. Według Trybunału partnerzy mają takie prawo, nawet jeśli związek zawarli w innym państwie Unii Europejskiej - czytamy na stronie Trójki.

- To normalny temat i normalne pytanie. Proszę zwrócić uwagę na wyniki sondy, że przynajmniej słuchacze Trójki są słuchaczami mocno tolerancyjnymi. Zdecydowana większość (77 proc. - przyp. red.) odpowiedziała, że nie ma absolutnie nic przeciwko takiemu sąsiedztwu - mówi Kuba Strzyczkowski, prowadzący "Za, a nawet przeciw". - Wydaje mi się, że w związku z tym, że aż 23 procent ma z tym kłopot, pytanie było zasadne. Warto o tym dyskutować, rozmawiać i nie udawać, że problemu nie ma - dodaje Strzyczkowski. Podkreśla też: - Odpowiadam za całokształt programu. To mój autorski program.

- Ręce opadają - komentuje Mikołaj Lizut, prowadzący rozmowy "A teraz na poważnie" w radiu Tok FM. - Mógłbym rozwinąć twórczo sondy: czy Żydzi nam przeszkadzają jako sąsiedzi? Czy nie przeszkadzają nam jako sąsiedzi ludzie innych ras i innych wyzwań? Nie wierzę w dobre intencje autorów tego typu sond. Trudno mi zgadywać, co właściwie ich autorom przyświeca. Wydawało mi się, że mieszkamy w takiej części świata, gdzie tego typu dyskusje są już dawno za nami. Okazuje się, że nie, że media publiczne w dalszym ciągu twórczo nawiązują do średniowiecza - stwierdza Lizut.

Daniel Adamski, socjolog i były dyrektor informacji Radia Zet, zwraca uwagę, że z socjologicznego punktu widzenia nie wolno zadawać pytań sugerujących i emocjonalnych. - Pytanie powinno być sformułowane neutralnie. W tym wypadku mogłoby brzmieć "Jaki jest Pani/Pana stosunek do sąsiadów pozostających w związku tej samej płci". Tak sformułowane pytanie nie narzuca odpowiedzi poprzez sugestywność określenia „przeszkadza” - tłumaczy Adamski.

- Bo równie dobrze moglibyśmy zadać pytanie: "Czy autor tej sondy jest cymbałem?”. Byłoby to ze wszech miar krzywdzące pytanie - dodaje Daniel Adamski.

(KOZ, 08.06.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.