Dział: RADIO

Dodano: Maj 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT zapowiada lokalne multipleksy radia cyfrowego w 34 miastach

Witold Kołodziejski o planach KRRiT poinformował podczas poniedziałkowej konferencji (fot. KOZ)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do ogłoszenia konkursów na lokalne multipleksy radia cyfrowego w 34 miastach.

Poinformował o tym podczas konferencji "Perspektywy rozwoju radiofonii lokalnej i regionalnej DAB+" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Każdy z multipleksów będzie mógł pomieścić maksymalnie 12 rozgłośni. Multipleksy mają zostać uruchomione m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie, ale też w Giżycku, Łomży, Koszalinie czy Siedlcach.

W maju powołano grupę roboczą złożoną z przedstawicieli biura KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Witold Kołodziejski zapowiedział podczas konferencji, że Rada chce zmienić rozporządzenie dotyczące opłat koncesyjnych. – Nasza propozycja konsultowana z Ministerstwem Finansów jest ośmiokrotnie niższa od opłaty analogowej przez cały czas trwania koncesji – mówił Witold Kołodziejski. Rada planuje, że zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Z kolei dla obecnych komercyjnych rozgłośni ogólnopolskich i ponadregionalnych zarezerwowany będzie MUXR1, a dla regionalnych MUXR2. – Czekają na nich, ale to nie znaczy, że będę czekać wiecznie – zaznaczył przewodniczący KRRiT. Dodał, że jeśli nadawcy nie będą zainteresowani emisją cyfrową, wtedy regulator rozpisze konkurs.

Witold Kołodziejski przypomniał, że zasoby częstotliwości analogowych są praktycznie wyczerpane. – Na aplikacje, które przychodzą do Krajowej Rady o uruchomienie dodatkowej stacji na danym terenie, odpowiadamy w większości negatywnie.

Częstotliwości analogowych już w tej chwili nie ma w zasobach Krajowej Rady. UKE robi, co może, dobiera jeszcze jakieś resztkowe częstotliwości tam, gdzie jest potrzebne uzupełnienie zasięgu – tłumaczył.

Od 2013 roku z MUXR3 korzysta Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne – nadają na nim rozgłośnie dostępne analogowo, a także stacje dostępne tylko w internecie i cyfrowo, jak np. Czwórka, Polskie Radio Dzieciom i Radio Chopin. Dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński zapowiedział uruchomienie kolejnych, ale nie podał szczegółów.

Z danych GfK wynika, że w 2017 roku sprzedano w Polsce 22 tys. cyfrowych odbiorników radiowych DAB+ (o 3,8 proc. więcej niż w 2016 roku).

(KOZ, 29.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: RADIO

Dodano: Maj 30, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Twarowski będzie gospodarzem dwóch audycji w radiu Zapinamypasy.pl

Andrzej Twarowski ma być też ekspertem TVP w trakcie mundialu w Rosji (screen: YouTube.com)

Talk show „Mam pytanie” oraz współtworzona przez słuchaczy audycja „Twaro why” to dwa programy, których gospodarzem na antenie radia Zapisamypasy.pl będzie Andrzej Twarowski. Były komentator Canal+ oficjalnie rozpocznie pracę w rozgłośni 1 czerwca. 

Pierwszy raz na antenie radia Zapinamypasy.pl Twarowski pojawi się minutę po północy w piątek 1 czerwca br.

- Będzie to specjalny, przygotowany wcześniej, niemal godzinny program. Andrzej spędzi z nami praktycznie cały dzień- zapowiada Robert Małolepszy, redaktor naczelny rozgłośni. 

Na stałe Twarowski będzie prowadził dwie audycje.

- „Mam pytanie” to klasyczny talk show. Jego gośćmi będą ludzie ze świata piłki, ale nie tylko. Program będzie dostępny w wersji wideo, nagramy go w naszym telewizyjnym studio, ale będzie też do posłuchania w radio, a potem jako podcast – wyjaśnia Małolepszy.

Drugi format jest dedykowany do radia i ma nawiązywać formułą do rubryki, którą Twarowski miał kiedyś w „Przeglądzie Sportowym”. - Tytuł będzie ten sam, czyli „Twaro why”. Pomysł jest taki, że kibice będą mogli zadzwonić do naszego studia czy też zadać pytanie przez media społecznościowe, a Twarowski będzie odpowiadał - dodaje redaktor naczelny. 

Twarowski ma być też współgospodarzem programu piłarskiego „ExtraTajm” oraz magazynu „Halo tu Mundial”. - To będą niespełna godzinne rozmowy z największymi sławami środowiska futbolowego i około futbolowego. Gośćmi będą m.in. Grzegorz Lato, Antoni Piechniczek, Mateusz Borek i Dariusz Szpakowski - informuje Małolepszy.

Redakcja zapowiada też dwa programy specjalnie przygotowane na piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Będą to przedpołudniowy magazyn „Halo tu Mundial” oraz „Ekstra Tajm na Mundialu”.

- Ten drugi będziemy na żywo nadawać w wersji wideo. Mamy takie możliwości technologiczne, by całą produkcję pokazywać live jako telewizję internetową. Założenie jest takie, że na antenę wchodzimy dosłownie minutę po zakończeniu ostatniego meczu dnia. Jak zwykle u nas gośćmi będą eksperci, piłkarze oraz znani dziennikarze, którzy podzielą się swoimi opiniami – zapowiada właściciel radia Bartosz Remplewicz.

Andrzej Twarowski jest współzałożycielem radia Zapinamypasy.pl, ale do końca maja br. obowiązuje go zakaz konkurencji. Do końca listopada ub.r. przez ponad 20 lat był dziennikarzem Canal+. W trakcie mistrzostw świata w Rosji ma być też ekspertem Telewizji Polskiej. 

(PAZ, 30.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.