Dział: RADIO

Dodano: Maj 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT zapowiada lokalne multipleksy radia cyfrowego w 34 miastach

Witold Kołodziejski o planach KRRiT poinformował podczas poniedziałkowej konferencji (fot. KOZ)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do ogłoszenia konkursów na lokalne multipleksy radia cyfrowego w 34 miastach.

Poinformował o tym podczas konferencji "Perspektywy rozwoju radiofonii lokalnej i regionalnej DAB+" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Każdy z multipleksów będzie mógł pomieścić maksymalnie 12 rozgłośni. Multipleksy mają zostać uruchomione m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie, ale też w Giżycku, Łomży, Koszalinie czy Siedlcach.

W maju powołano grupę roboczą złożoną z przedstawicieli biura KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Witold Kołodziejski zapowiedział podczas konferencji, że Rada chce zmienić rozporządzenie dotyczące opłat koncesyjnych. – Nasza propozycja konsultowana z Ministerstwem Finansów jest ośmiokrotnie niższa od opłaty analogowej przez cały czas trwania koncesji – mówił Witold Kołodziejski. Rada planuje, że zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Z kolei dla obecnych komercyjnych rozgłośni ogólnopolskich i ponadregionalnych zarezerwowany będzie MUXR1, a dla regionalnych MUXR2. – Czekają na nich, ale to nie znaczy, że będę czekać wiecznie – zaznaczył przewodniczący KRRiT. Dodał, że jeśli nadawcy nie będą zainteresowani emisją cyfrową, wtedy regulator rozpisze konkurs.

Witold Kołodziejski przypomniał, że zasoby częstotliwości analogowych są praktycznie wyczerpane. – Na aplikacje, które przychodzą do Krajowej Rady o uruchomienie dodatkowej stacji na danym terenie, odpowiadamy w większości negatywnie.

Częstotliwości analogowych już w tej chwili nie ma w zasobach Krajowej Rady. UKE robi, co może, dobiera jeszcze jakieś resztkowe częstotliwości tam, gdzie jest potrzebne uzupełnienie zasięgu – tłumaczył.

Od 2013 roku z MUXR3 korzysta Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne – nadają na nim rozgłośnie dostępne analogowo, a także stacje dostępne tylko w internecie i cyfrowo, jak np. Czwórka, Polskie Radio Dzieciom i Radio Chopin. Dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński zapowiedział uruchomienie kolejnych, ale nie podał szczegółów.

Z danych GfK wynika, że w 2017 roku sprzedano w Polsce 22 tys. cyfrowych odbiorników radiowych DAB+ (o 3,8 proc. więcej niż w 2016 roku).

(KOZ, 29.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.