Dział: PRASA

Dodano: Maj 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Niemiecki dziennikarz otrzyma jednak wizę wjazdową do Rosji na czas mundialu

Hajo Seppelt od lat demaskuje afery dopingowe w sporcie (screen: YouTube.com)

Niemiecki dziennikarz Hajo Seppelt, autor dokumentalnego filmu o dopingowych aferach w Rosji, otrzyma jednak wizę wjazdową na piłkarskie mistrzostwa świata - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Wcześniej odmówiono mu wizy wjazdowej na mundial w Rosji. W pierwszych informacjach na ten temat nie podano przyczyn jakimi kierowała się strona rosyjska. 

Seppelt, który podczas MŚ ma pracować dla jednego z regionalnych nadawców i relacjonować przebieg mistrzostw, jest - jak informował poprzednio jeden z najwięszych w Europie publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych ARD - na liście osób uznanych za "persona non grata".

ARD ocenił decyzję o odmowie przyznania wizy dziennikarzowi za "bezprecedensową" i całkowicie bezzasadną.

"Swobodny dostęp przedstawicieli mediów do wszystkich wydarzeń podczas mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich jest normą, którą winni przestrzegać wszyscy organizatorzy" - napisano w oświadczeniu.

(PAP, 15.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Kultury zgadza się z RPO: samorządy szkodzą prasie lokalnej

(fot. Pixabay)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej i prowadzi analizy dotyczące ewentualnych zmian w prawie prasowym.

To reakcja na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jedno z jej zadań stanowi społeczna kontrola lokalnych władz. Jak już informowaliśmy, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, napisał do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o negatywnych skutkach wydawania prasy przez władze samorządowe. Rzecznik opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorządy.
W reakcji na zastrzeżenia RPO Ministerstwo Kultury zapewnia, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej. Centrum informacyjne MKiDN poinformowało "Presserwis", że ministerstwo analizuje ewentualne zmiany w prawie prasowym. MKiDN tłumaczy, że coraz częściej pojawiają się informacje o problemach wynikających m.in. z niedostosowania ustawy do rynku prasowego.
"Należy zastanowić się nad nowymi regulacjami prawa prasowego, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej, która będzie niezależna od decyzji jednostek samorządu terytorialnego, a także będą zgodne z zasadą wolności prasy i innych środków masowego przekazu" - informuje MKiDN.
Na patologie i powiązania samorządowców z prasą lokalną uwagę zwracają eksperci. Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, podkreśla, że rolą samorządu nie jest prowadzenie działalności gospodarczej i wydawanie gazet. - Te samorządowe stanowią nieuczciwą konkurencję dla niezależnych gazet, bo np. niejeden reklamodawca umieści reklamę w gazecie wójta, licząc potem na przychylność i współpracę z gminą. Nieuczciwe jest już samo wspieranie z budżetu, czyli przez podatników, gazet samorządowych, gdy na rynku istnieją gazety prywatne - mówi Pajura.
O problemie powiązań samorządowców z prasą lokalną piszemy w najnowszym numerze magazynu "Press" w tekście "Kto burmistrzowi zabroni?".

 

(GDYJ, 16.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.