Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 14, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Politycy opozycji chcą odwołania Rachonia z funkcji prowadzącego program w TVP Info

Konferencja była transmitowana na profilu Platformy Obywatelskiej na Facebooku (screen z Facebooka)

Rzecznicy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowoczesnej domagają się odwołania Michała Rachonia - prowadzącego niedzielny program "Woronicza 17" w TVP Info. TVP odpowiada, że "politycy nie mają wpływu na obsadzanie stanowisk redaktorskich".

W niedzielę 13 maja w programie "Woronicza 17" Rachoń poruszył temat ustaleń Radia Szczecin, zgodnie z którymi w mieszkaniu należącym do Stanisława Gawłowskiego (PO) miała działać agencja towarzyska. W reakcji na to uczestniczący w nagraniu politycy opozycji - marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL), poseł Andrzej Halicki (PO) i poseł Piotr Misiło (Nowoczesna) - opuścili studio.

- W ostatnim programie "Woronicza 17" mieliśmy do czynienia z oszustwem, i to oszustwem na bardzo wielu poziomach - powiedział Jan Grabiec, rzecznik PO, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej standardom dziennikarskim w telewizji publicznej.

W konferencji uczestniczyli również Adam Szłapka (Nowoczesna) i Jakub Stefaniak (PSL). Prowadzącego program "Woronicza 17" Michała Rachonia nazwali "propagandzistą, który nigdy nie wyszedł z roli rzecznika PiS". Zarzucili mu brak wiarygodności i zakwestionowali, by mógł być nazywany dziennikarzem.

Politycy wezwali prezesa TVP Jacka Kurskiego do odwołania Rachonia z funkcji gospodarza programu "Woronicza 17", w którym występują politycy opozycji, a także do poszanowania ustawowych zapisów o równym dostępie do telewizji publicznej. Zarzucili TVP zakłamanie i działalność propagandową na rzecz rządu.

- Miało być BBC, a wyszło Studio YAYO - skwitował sytuację mediów publicznych Jakub Stefaniak.

Politycy oczekują do końca tygodnia na decyzję prezesa TVP.

"Politycy nie mają wpływu na obsadzanie stanowisk redaktorskich w TVP, ani na dobór gości pojawiających się w audycjach telewizji publicznej. Program Woronicza 17 jest jednym z najpopularniejszych na antenie TVP Info, a redaktor Rachoń cieszy się sympatią wśród widzów - jest to dla nas najlepsza ocena programu" - oświadczyło we wtorek Centrum Informacji TVP.

(MK, 14.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Widownia tegorocznego finału Eurowizji w TVP 1 mniejsza o połowę

Tegoroczną edycję Eurowizji wygrała Netta Barzilai z Izraela (screen: YouTube.com)

Transmisja tegorocznego finału Konkursu Piosenki Eurowizji przyciągnęła do TVP 1 prawie o połowę widzów mniej niż przed rokiem.

Finał Eurowizji w telewizyjnej Jedynce w sobotę 12 maja śledziło średnio 1,4 mln widzów, podczas gdy w 2017 roku 2,7 mln widzów (odpowiednio 14,4 proc. i 24,9 proc. udziału w rynku). Mimo słabszych wyników antena była w tym paśmie liderem rynku.

TVP podała za to, że tegoroczne koncerty półfinałowe przyciągnęły więcej widzów niż rok wcześniej – drugi półfinał, w którym wystąpili polscy reprezentanci Gromee i Lukas Meider z piosenką ”Light me up”, śledziło średnio 2,3 mln widzów.

Dane: Nielsen Audience Measurement za TVP.

(KOZ, 15.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo