Dział: INTERNET

Dodano: Maj 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiedźmin" Netfliksa ma być kręcony głównie w Polsce. Co jeszcze wiadomo?

Screen z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" (CD Projekt Red, mat. prasowe)

Netflix zapowiedział serial "Wiedźmin" w maju 2017 roku. Data premiery ani obsada nie zostały jeszcze ustalone, jednak showrunnerka (producentka wykonawcza i główna scenarzystka) Lauren Schmidt Hissrich ujawniła liczne szczegóły na temat prac nad serialem.

Lauren Schmidt Hissrich wcześniej odpowiadała m.in. za seriale "Daredevil" i "Defenders". W produkcję zaangażowani są również Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko ze studia Platige Image, odpowiadającego m.in. za animacje towarzyszące wszystkim grom z trylogii “Wiedźmin” CD Projekt Red. Wedle zapewnień Bagińskiego, który ma wyreżyserować dla Netfliksa co najmniej jeden z odcinków, serial ma pozostać w znacznej mierze zgodny z materiałem wyjściowym (w odróżnieniu od gier, które tylko luźno czerpią z książek Andrzeja Sapkowskiego).

Press

Screen ze zrealizowanej prez Platige Image animacji wprowadzającej do "Wiedźmina 3"

Netflix: "Wiedźmin" nie wcześniej niż w 2020 roku

Jak ujawniła na Twitterze Hissrich, główne wątki pierwszego sezonu “Wiedźmina” opracowała już w grudniu 2017 roku, natomiast wstępny 78-stronicowy szkic odcinka pilotażowego ukończyła 23 lutego 2018 roku. Obecnie prace nad serialem są już na kolejnym etapie, jednak nie rozpoczęto jeszcze castingów do serialowych ról ani nie wyznaczono daty premiery. Według producenta Erika Barmacka serial zadebiutuje nie wcześniej niż w 2020 roku. Gdyby tak było, “Wiedźmin” mógłby trafić do widzów po zakończeniu “Gry o tron” w HBO, ale przed planowaną najwcześniej na 2021 rok premierą serialu Amazona na bazie “Władcy pierścieni”.

Hissrich regularnie dzieli się na Twitterze swoimi przemyśleniami dotyczącymi książkowych bohaterów, jednak na pytana o ich ewentualne miejsce w scenariuszu odpowiada wymijająco: "Dwie kwestie, które kiedykolwiek potwierdziłam, to: 1. Geralt będzie mężczyzną. 2. Program nie będzie złagodzony". Wśród nielicznych potwierdzonych informacji na temat serialu wiadomo, że pierwszy sezon będzie miał osiem, około godzinnych odcinków, a za jego podstawę posłużą dwa tomy opowiadań Andrzeja Sapkowskiego: "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia". 

Sapkowski konsultantem kreatywnym "Wiedźmina"

O scenariuszu pochlebnie wypowiadał się sam Sapkowski, który pełni funkcję konsultanta kreatywnego serii. Hissrich na początku kwietnia 2018 roku spotkała się z pisarzem, by rozmawiać o jego książkach i inspiracjach, które za nimi stały, m.in. o jego podróżach. Jak pisała na Twitterze showrunnerka, tydzień w Polsce spędziła, "sącząc kraj, kulturę, historię i wódkę". W czasie wizyty odwiedzała polskie miasta, wsie i ruiny zamków. Hissrich ujawniła również, że zdjęcia do serii będą kręcone w Europie Środkowej - głównie w Polsce.

Realizowana przez Netfliksa seria o wiedźminie Geralcie będzie drugim podejściem do ekranizacji twórczości Sapkowskiego, po powstałym w 2002 roku polskim serialu telewizyjnym w reżyserii Marka Brodzkiego i ze scenariuszem Michała Szczerbica. Tytułową rolę w 13-odcinkowej serii oraz w powstałym równolegle filmie pełnometrażowym zagrał wówczas Michał Żebrowski.

W 2007 roku studio CD Projekt Red wypuściło pierwszą z serii wieloplatformowych gier komputerowych osnutych wokół świata i postaci wykreowanych przez Sapkowskiego. Od tego czasu ukazały się trzy duże gry RPG, dwa rozszerzenia i kilka pomniejszych spin-offów, spośród których najistotniejszy jest Gwint - samodzielne wydanie cyfrowej gry karcianej zaprojektowanej przez studio na potrzeby “Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu”. Studio nie planuje na razie kolejnych RPG w świecie “Wiedźmina”, zamiast tego skupia się na pracach nad nową grą “Cyberpunk 2077”. 

Press

Kadr z polskiego serialu telewizyjnego "Wiedźmin" z Michałem Żebrowskim (po lewej) w roli tytułowego wiedźmina Geralta.

(MK, 05.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.