Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 25, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska znów spadła w rankingu Reporterów bez Granic

(fot. rsf.org/en/ranking)

Polska trzeci rok z rzędu spadła w corocznym rankingu wolności mediów na świecie „World Press Freedom Index”, przygotowanym przez organizację Reporterzy bez Granic. W tegorocznym zestawieniu jest o cztery pozycje niżej niż przed rokiem.

Polska systematycznie jest klasyfikowana coraz niżej. W 2016 roku spadła z 18. na 47. miejsce, rok później na 54., a obecnie jest na 58. pozycji i znajduje się w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy. Oprócz Polski są w niej m.in. Botswana, Madagaskar, Haiti, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Salwador, ale też np. Japonia, Węgry czy Grecja. Analizując sytuację w Polsce, twórcy raportu wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość realizując swój plan radykalnej reformy kraju „nie bierze pod uwagę tych, którzy myślą inaczej”, a „wolność prasy jest jedną z ofiar tego projektu”. Podkreślono, że „media publicznie przemianowano na »media narodowe«”. Przypomniano też sprawę pisarza Tomasza Piątka, któremu groziło więzienie za opisanie powiązań ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami specjalnymi. 

Reporterzy bez Granic w podsumowaniu opracowania podkreślają rosnącą na całym świecie niechęć i wrogość wobec dziennikarzy, co jest zauważalne nie tylko w krajach autorytarnych jak Turcja czy Egipt. 

Na czele tegorocznego rankingu znalazły się Norwegia, Szwecja, Holandia, Finlandia i Szwajcaria. Na ostatnim miejscu jest Korea Północna, za Erytreą, Turkmenistanem, Syrią i Chinami. 

Ranking World Press Freedom Index publikowany jest od 2002 roku. Powstaje na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez ekspertów. Bierze pod uwagę niezależność i pluralizm mediów, uwarunkowania prawne i bezpieczeństwo dziennikarzy, przejrzystość działania instytucji i procedur, jakość infrastruktury oraz poziom nadużyć i przemocy. 

(PAZ, 25.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 25, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze bez stałych przepustek nie mogą wchodzić do Sejmu

(fot. Mateusz Kudła / wikipedia.org / lic. CC 3.0)

Dziennikarze, a także inne osoby, bez stałych przepustek nie mogą wchodzić do Sejmu. Kancelaria Sejmu i Straż Marszałkowska zawiesiły w środę do odwołania przyznawanie jednorazowych kart wstępu tłumacząc to względami "organizacyjnymi i bezpieczeństwa".

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało w komunikacie, że decyzja Straży Marszałkowskiej, w porozumieniu z kierownictwem Kancelarii Sejmu, "ma charakter tymczasowy i ukierunkowana jest przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na administrowanym terenie". Na teren Sejmu nadal mogą wchodzić posiadacze stałych i okresowych kart wstępu.

Centrum Informacyjne Sejmu nie odpowiedziało na pytania Press.pl do kiedy jednorazowe karty wstępu nie będą wydawane, i co konkretnie jest powodem tych zmian. CIS nie udzieliło odpowiedzi czy dziennikarze bez stałych przepustek będą wpuszczani do Sejmu.

Od kilku dni w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi. Domagają się m.in. wzrostu świadczeń dla osób niepełnosprawnych. 

(GDYJ, 25.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo