Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO: administratorzy stron internetowych powinni informować o mowie nienawiści

Adam Bodnar proponuje: administratorzy stron internetowych powinni wprowadzić formularz umożliwiający zgłaszanie online treści dot. mowy nienawiści (fot. biuro RPO)

Administratorzy stron internetowych powinni mieć obowiązek informowania organów ścigania o przestępstwach związanych z mową nienawiści, a także wprowadzić formularz umożliwiający zgłaszanie przez internet przypadków mowy nienawiści - proponuje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar w piśmie do ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego postuluje powołanie niezależnego organu, który we współpracy z branżą internetową opracowałby kodeks dobrych praktyk - chodzi o reagowanie na pojawiające się w internecie treści propagujące ideologie rasistowskie i faszyzm oraz nawołujące do nienawiści.

Organ ten miałby uprawnienia do rozpatrywania skarg na działalność administratorów stron i serwisów internetowych. RPO proponuje też nałożenie na nich obowiązku wprowadzenia formularza umożliwiającego zgłaszanie przez internet stron i treści propagujących oraz nawołujących do mowy nienawiści.

17 kwietnia Sąd Najwyższy ma rozpoznać kasację RPO w sprawie wyroku sądu w Wodzisławiu Śląskim. W kwietniu ub.r. umorzył on sprawę przeciwko Mateuszowi S., liderowi stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, który publikował w internecie obrazki, np. z napisem: "Zakaz pedałowania, homoseksualiści wszystkich krajów, leczcie się". Sąd uznał, że umieszczanie takich treści w internecie nie jest wykroczeniem, gdyż internet nie jest miejscem publicznym.

11 kwietnia br. gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. To pokłosie materiału "Superwizjera" TVN "Polscy neonaziści", autorstwa Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego. 

(GDYJ, 16.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SN: internet jest miejscem publicznym i lider Dumy i Nowoczesności ma być sądzony

Sąd Najwyższy: jeśli na stronę internetową każdy może wejść, to jest to miejsce publiczne (screen: YouTube)

Internet jest miejscem publicznym - uznał we wtorek Sąd Najwyższy, uchylając umorzenie sprawy przeciw Mateuszowi S., liderowi stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Tym samym Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim ponownie zbada sprawę opublikowania przez Mateusza S. w internecie homofobicznych materiałów.

O stowarzyszeniu Duma i Nowoczesność zrobiło się głośno, gdy w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego w 2017 roku jego członkowie obchodzili 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, sfilmowane ukrytą kamerą przez dziennikarzy "Superwizjera" TVN i ujawnione w styczniu br. w reportażu "Polscy neonaziści", autorstwa Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego.

Już w lipcu 2017 roku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do SN kasację w innej sprawie - dotyczącej zarzutu wykroczenia, które miał popełnić lider stowarzyszenia Duma i Nowoczesność Mateusz S. Pod koniec 2016 roku opublikował on w internecie materiały, m.in. z napisem: "Zakaz pedałowania, homoseksualiści wszystkich krajów, leczcie się". Wodzisławski sąd rejonowy umorzył sprawę. Przyznał, że rysunki przez część odbiorców mogą zostać uznane za nieprzyzwoite, ale umieszczenie ich w internecie nie jest wykroczeniem, gdyż internet nie jest miejscem publicznym.

Z argumentacją sądu rejonowego nie zgodził się SN, uznając, że internet jest miejscem publicznym. Jak mówił we wtorek sędzia SN Andrzej Ryńsk, internet stanowi pewną przestrzeń, w której zamieszczone są określone treści, zaś jeśli na stronę internetową każdy może wejść, to jest to miejsce publiczne.

Śledztwo w sprawie "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Zarzuty usłyszało kilka osób, w tym Mateusz S. 11 kwietnia br. gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

(GDYJ, PAP, 17.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.