Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 12, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ronaldo Schemidt wygrał World Press Photo 2018

Zwycięskie zdjęcie wykonał Ronaldo Schemidt

Jury World Press Photo wybrało Zdjęciem Roku fotografię Ronaldo Schemidta przedstawiającą płonącego José Víctor Salazar Balza, który brał udział w protestach w Caracas przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro.

Bohater zdjęcia José Víctor Salazar Balza (lat 28), który brał udział w protestach w Caracas przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro, jest w masce przeciwgazowej - młodzi Wenezuelczycy zakładali je, idąc na protesty.

Ronaldo Schemidt też pochodzi z Wenezueli. I chociaż wyjechał z tego kraju 18 lat temu, to jego rodzina tam została i znosi trudny życia w państwie, w którym brakuje jedzenia, lekarstw i szaleje hiperinflacja. W wywiadzie udzielonym AFP zaraz po ogłoszeniu, że jego fotografia jest nominowana do tytułu Zdjęcia Roku tegorocznego World Press Photo, Schemidt tak opowiadał o momencie, w którym je zrobił: ”Gdy myślałem już, że protest dobiega końca, zobaczyłem nagle kilku biegnących demonstrantów, więc podążyłem za nimi. Gdy ich dogoniłem, atakowali właśnie wozy bojowe, jeden z tych wozów przejechał po młodym mężczyźnie. Wtedy protestantom udało się porwać motocykl gwardii narodowej. Widziałem, że pali się już zbiornik paliwa, więc się odsunąłem. W tym momencie motocykl wybuchł. Poczułem eksplozję, uderzenie gorąca i zacząłem robić zdjęcia. Robiłem i robiłem, nie zdając sobie tak naprawdę sprawy z tego, co się tam dzieje. Dopiero po kilku sekundach zobaczyłem, że w tym ogniu był człowiek. Gdy potem dokładnie obejrzałem to zdjęcie, byłem zszokowany”.

Magdalena Herrera, dyrektor fotografii w „Geo France” i przewodnicząca tegorocznego jury tak tłumaczy wybór Zdjęcia Roku: „To klasyczna fotografia, ale ma w sobie ogromną energię i dynamizm. Kolory i ruch są bardzo dobrze skomponowane, mają siłę. Od razu czuć emocje”.

Ronaldo Schemidt urodził się w Caracas w Wenezueli w 1971 roku. Jako fotoreporter zaczął pracę w 2003 roku w meksykańskich gazetach. Od 2004 roku pracował jako niezależny fotograf w Agence France Presse. W 2006 roku dołączył do biura AFP w Meksyku. Zajmował się sportem, konfliktami społecznymi i przemocą związaną z handlem narkotykami.

O tytuł Zdjęcia Roku walczyło sześć zdjęć: Ich autorami są: Patrick Brown (Australia), Adam Ferguson (Australia), Toby Melville (Wielka Brytania), Ivor Prickett (Irlandia) i Ronaldo Schemidt (Wenezuela).

W tym roku na konkurs zgłoszono 73 044 zdjęć, które wykonało 4 548 fotografów. Fundacja World Press Photo ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród 14 lutego br. - w tym gronie nie znaleźli się Polacy.

Zgłoszenia do konkursu
Grand Press 2019

Plansza

(KOZ, 12.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.