Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Onet uruchomił serwis na rocznicę katastrofy smoleńskiej

W specjalnym serwisie Onetu znalazło się 96 reportaży, wywiadów i artykułów poświęconych ofiarom katastrofy (screen ze Smolensk.Onet.pl)

Portal Onet.pl uruchomił okolicznościowy serwis smoleński. W ramach projektu "Smoleńsk. 96 wspomnień" ukazało się m.in. wspomnienie prezydenta RP Andrzeja Dudy o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim. Okolicznościowe materiały opublikuje również Wirtualna Polska, a własne transmisje będzie prowadził serwis Niezalezna.pl.

Tegoroczna rocznica wypada 96 miesięcy po katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku, która pochłonęła 96 ofiar. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał wcześniej, że będzie to prawdopodobnie ostatnia miesięcznica; z tego też względu ma być szczególnie uroczysta. W obchody włączyły się również portale. Onet jeszcze w poniedziałek 9 kwietnia uruchomił okolicznościowy serwis pod adresem Smolensk.onet.pl. Znalazło się na nim 96 reportaży, wywiadów i artykułów poświęconych ofiarom katastrofy.

- Widząc, jak bardzo w ostatnich latach rocznice katastrofy smoleńskiej dzielą Polaków, postanowiliśmy zrobić coś, co nas połączy. Janusz Schwertner przyszedł z tym pomysłem po ubiegłorocznej rocznicy, praca nad zebraniem tekstów trwała prawie rok - wyjaśnia Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onet.pl.

Okolicznościowe działania zaplanowała również Wirtualna Polska.

- Nasi reporterzy będą wszędzie, gdzie będą dziać się najważniejsze wydarzenia ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zaplanowaliśmy cały dzień relacji na żywo, materiałów reporterskich, relacji i opinii - zapowiada Kamil Sikora, wydawca obszaru wiadomości portalu WP.pl. - Od kilku dni publikujemy rozmowy, m.in. z Marianną Handzlik, matką prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika, a także komentatorami, dla których katastrofa była także osobistym przeżyciem: prof. Jadwigą Staniszkis i prof. Antonim Dudkiem. Jako że ósma rocznica katastrofy zakończy comiesięczne pochody, rozmawialiśmy także z 19-letnią działaczką PiS, która była na niemal wszystkich miesięcznicach - dodaje.

Relacje z obchodów zapewni również serwis Niezalezna.pl, który jednak nie ma w planach dodatkowych działań okolicznościowych.

- Mamy specjalny dział Katastrofa smoleńska, będziemy prowadzić transmisję filmową i tekstową z obchodów smoleńskich. Poza tym o Smoleńsku piszemy regularnie przez cały rok, w przeciwieństwie do większości polskich redakcji - komentuje Grzegorz Wierzchołowski, redaktor naczelny serwisu Niezalezna.pl.

(MK, 10.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad 57 tys. użytkowników Facebooka z Polski mogło paść ofiarą wycieku danych

(fot.pixabay.com)

Facebook potwierdził, że brytyjska firma doradcza Cambridge Analytica mogła pozyskać z serwisu dane ponad 57 tys. osób z Polski. 

Jak informuje PAP, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie wyklucza podjęcia działań krajowych, jednak na razie współpracuje ze swoimi odpowiednikami w państwach UE. 

W minionym tygodniu Facebook oszacował, że wyciek danych mógł dotknąć nawet 87 mln użytkowników serwisu na całym świecie, w tym 2,7 mln w UE (z czego ok. 1 mln w Wielkiej Brytanii). Dane użytkowników i ich nieświadomych znajomych wykradała na rzecz Cambridge Analytica facebookowa aplikacja zastosowana przez firmę badawczą GSR.

Biuro prasowe Facebooka przyznało, że w Polsce wyciek danych mógł objąć maksymalnie 57 138 osób, z czego zdecydowana większość (57 115 osób) to znajomi użytkowników, którzy zainstalowali złośliwą aplikację. Bezpośrednio uruchomiły ją 23 osoby w Polsce (z 270 tys. na całym świecie). 

(MK, PAP, 10.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo