Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje dziennikarz sportowy Zbigniew Kubiak

(fot. pixabay.com)

W piątek 6 kwietnia br. zmarł Zbigniew Kubiak, przed laty redaktor „Gazety Poznańskiej” i „Expressu Poznańskiego”. Miał 76 lat. 

O śmierci dziennikarza poinformowała „Gazeta Wyborcza Poznań”. O redaktorze Kubiaku w tekście wspominkowym napisał Radosław Nawrot: „Pisywał w reporterskim, felietonowym stylu w czasach, gdy prasa stosowała taki sposób komunikowania się z czytelnikami rzadko albo wcale. Łamał pod tym względem sztampę, a akurat sport był tą dziedziną, która owo łamanie sztampy przyjmowała chętnie”.

Zbigniew Kubiak był też związany m.in. z „Gazetą Zielonogórską”, Radiem Merkury oraz TVP. Był mężem Małgorzaty Kubiak (z domu Siewruk), przed laty koszykarki poznańskich zespołów, dziś reporterki i dziennikarki TVP.

(PAZ, 06.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Egipt: gazeta zwalnia redaktora naczelnego w związku z materiałem wyborczym

Najpopularniejszy egipski dziennik "Al-Masry Al-Joum" zwolnił swego redaktora naczelnego Mohammeda el-Sajeda Saleha w związku z obsługą marcowych wyborów prezydenckich, które krytycy nazywają "niedemokratycznymi" - poinformowali w piątek dziennikarze gazety.

Dyrektor generalny dziennika Abdel-Moneim Said zwolnił Saleha 4 kwietnia br.

Decyzja zapadła w następstwie skarg organów wyborczych, które uznały materiały wyborcze dziennika za "obraźliwe" - podaje agencja Associated Press.

W marcu w "Al-Masry Al-Joum" pojawił się artykuł na temat organizowanych przez państwo działań mających na celu mobilizowanie wyborców za pomocą nagród. Po wpłynięciu skarg gazeta opublikowała przeprosiny.

Redaktor naczelny został wezwany na przesłuchanie, podczas gdy prokurator wszczął dochodzenie w sprawie relacjonowania wyborów przez gazetę.

We wtorek egipska policja zatrzymała redaktora naczelnego portalu informacyjnego Masr al-Arabija, Adela Sabrego. Wcześniej na redakcję nałożono karę grzywny o równowartości ok. 2,8 tys. USD za przedrukowanie artykułu amerykańskiego dziennika "New York Times", w którym pisano o kupowaniu głosów w czasie wyborów prezydenckich w Egipcie.

Lokalne i zagraniczne media podały, że niektórzy egipscy wyborcy twierdzą, że za zagłosowanie oferowano im różnego typu zachęty, w tym pieniądze i produkty żywnościowe; nie powiadomiły jednak, kto składał takie propozycje.

Władze Egiptu zdecydowanie zaprzeczają, by doszło do takich praktyk.

W głosowaniu zwyciężył dotychczasowy prezydent Abd el-Fatah es-Sisi, uzyskując 97 proc. głosów. Agencje zaznaczały, że zwycięstwo Sisiego było przesądzone, ponieważ inni poważni kandydaci zostali albo aresztowani, albo byli zastraszani przez władze i wycofali się z wyścigu.

Sisi jest u władzy od 2013 roku, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując 96,9 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.

Wybory z końca marca to trzecie wybory szefa państwa od czasu rewolucji z 2011 roku, w wyniku której obalony został wieloletni przywódca Egiptu, Hosni Mubarak. 

(PAP, 06.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.