Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

USA: wydalenie rosyjskich dyplomatów reklamą serialu "The Americans"

Wydalenie z USA 60 dyplomatów rosyjskich podejrzanych o szpiegostwo może, zdaniem krytyków, dostarczyć dodatkowej reklamy amerykańskiemu serialowi "The Americans". Serial ten emitowany od 2013 roku opowiada o działalności dwojga szpiegów sowieckiego wywiadu KGB.

Główni bohaherowie serialu, Philip i Elizabeth Jenkinsowie, pozornie niczym się nie różnią od swoich sąsiadów mieszkających na przedmieściach Waszyngtonu. Są zamożni, inteligentni, mają dom z garażem na dwa samochody, dwoje dzieci i często wyjeżdżają służbowo, ponieważ są właścicielami biura turystycznego. W istocie para - tak naprawdę Nadieżda i Misza - to dwoje agentów działających bez osłony dyplomatycznej, w głębokiej konspiracji.

Akcja serialu rozgrywa się za prezydentury Ronalda Reagana, w latach 80. ubiegłego stulecia. Serial od maja 2013 r. jest nadawany także w Polsce, pod tytułem "Zawód: Amerykanin".

Pomysłodawcą serialu, jego producentem wykonawczym i autorem scenariuszy pierwszych odcinków jest Joe Weisberg, który po ukończeniu studiów na wydziale nauk politycznych elitarnego Uniwersytetu Yale przez krótki czas był funkcjonariuszem CIA.

Jedną z inspiracji Weisberga przy tworzeniu serialu było wykrycie przez FBI w 2010 roku działającej od lat w USA siatki "illegals" (ang. nielegalnych). Nazywa się ich także "sleepers" (ang. śpiochy), ponieważ często przez całe lata pozostają w "uśpieniu", bezczynni, budując swoją amerykańską osłonę i czekając na przebudzenie przez centralę i podjęcie zadania szpiegowskiego.

Kiedy płatny kanał rozrywkowy FX (własność przedsiębiorstwa 21st Century Fox) rozpoczął nadawanie "The Americans" w roku 2013 r., miał bardzo silną konkurencję ze strony nadal nadawanych popularnych wśród widowni telewizyjnej cykli, jak uznawany za serial wszechczasów "Breaking Bad" i popularny "Mad Men"; jednocześnie stacja HBO emitowała wówczas trzecią serię niezwykle popularnego serialu "Gra o tron".

Z czasem jednak "The Americans" zyskał armię lojalnych zwolenników (szczególnie w amerykańskiej stolicy) i dorobił się doskonałych opinii krytyków, którzy powszechnie uważają ten go za jeden z najbardziej ambitnych seriali szpiegowskich w historii amerykańskiej telewizji.

Już pierwszy sezon "The Americans" w 2013 r. otrzymał cenioną nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych (Television Critics Association TCA) za "najlepszy nowy program roku".

Krytycy chwalą przekonujący, odbiegający od szpiegowskich stereotypów portret psychologiczny sowieckich "illegals", doskonałe kreacje aktorskie Matthew Rhysa i Keri Russell oraz dbałość o szczegóły w ukazaniu życia codziennego w USA za czasów Reagana (1981-1989).

W środę docierający do ponad 95 mln abonentów kanał FX rozpoczął nadawanie ostatniej, szóstej serii historii o losach agentów. Teraz twórcy serialu oparli akcję na wydarzeniach z końca zimnej wojny, na przygotowaniach do słynnego spotkania na szczycie w Waszyngtonie Reagana z sowieckim przywódcą Michaiłem Gorbaczowem w 1987 roku. Wynikiem tego szczytu było podpisanie Układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

Jednym z wątków pierwszego odcinka nowej serii "The Americans" są sowieckie prace nad "Dead Hand" (ang. martwa ręka) - systemem dowodzenia, który nawet w przypadku zgładzenia wszystkich przywódców politycznych i militarnych Związku Sowieckiego w wyniku ataku atomowego USA, miałby automatycznie spowodować atak na Stany Zjednoczone z użyciem całego arsenału nuklearnego Moskwy. Prace nad takim systemem - jak ujawnili dowódcy wojskowi Rosji w roku 1993 - były rzeczywiście prowadzone w ostatnich latach przed rozpadem imperium sowieckiego.

"«Dead Hand» brzmi jak pomysł z filmów o Jamesie Bondzie; jednak z pewnością (obserwacja ta) jest ogólnie prawdziwa dla całej +zimnej wojny+" - powiedział Weisberg w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi "Vanity Fair". "Jak się przyjrzymy wielu szalonym wydarzeniom, jakie miały miejsce podczas +zimnej wojny+, widać, że im bardziej nieprawdopodobne i zmyślone się wydają, tym bardziej są prawdziwe" - dodał twórca "The Americans".

W poniedziałek władze USA ogłosiły, że wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają rosyjski konsulat generalny w Seattle w odpowiedzi na zamach w Anglii na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, o który Londyn oskarża Moskwę. W reakcji w piątek Rosja ogłosiła, że zamknie amerykański konsulat w Petersburgu oraz nakaże 60 dyplomatom z USA opuścić kraj.

(PAP, 01.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spółki Solorza-Żaka pilnują wysokości zatrudnienia

Pracownicy Grupy Cyfrowego Polsatu pracują w jego firmach średnio 9 lat - a blisko jedna dziesiąta jest zatrudnionych w grupie co najmniej przez 20 lat. W samym Polsacie zatrudnienie w ub.r. było na identycznym poziomie jak rok wcześniej.

Cyfrowy Polsat po raz pierwszy przygotował sprawozdanie na temat informacji niefinansowych. „Od wielu lat cyklicznie publikujemy sprawozdania finansowe, sprawozdania z działalności zarządu oraz raporty roczne, a w dokumentach tych znajdowały się również niektóre informacje pokrywające się z zakresem raportowania niefinansowego” – wyjaśnia prezes Cyfrowego Polsatu Tobias Solorz w wywiadzie, który otwiera tę publikację. „Obowiązek raportowania pozafinansowego – który wszedł w życie w 2018 roku – wymaga od nas jednak uspójnienia niektórych danych” – dodaje.

Jak czytamy, liczba etatów w Grupie Cyfrowy Polsat w 2017 roku wyniosła 4802. W trzech największych spółkach grupy - Cyfrowy Polsat, Polkomtel, Telewizja Polsat - było łącznie 4017 etatów – jedynie o 26 więcej niż rok wcześniej. W Polkomtelu było 2 518 etatów, w Cyfrowym Polsacie – 789, a w Telewizji Polsat – 710. W porównaniu z 2016 rokiem zatrudnienie w Telewizji Polsat było najbardziej stabilne, w ciągu roku ubyło tam zaledwie sześć etatów.

W spółkach Cyfrowego Polsatu ludzie pracują długo, średnio ok. 9 lat. Pracownicy Telewizji Polsat i Polkomtelu średnio są tam zatrudnieni ok. 10 lat. Rotacja wynosi ok. 9 proc. - najmniejsza jest w Telewizji Polsat. Aż 9 proc. pracowników grupy pracuje w niej co najmniej przez 20 lat.
W sprawozdaniu podano również, że w centrach telefonicznych obsługujących klientów grupy pracuje blisko 2100 osób - 1400 z nich rozmawia z klientami, pozostali zajmują się obsługą pism i e-maili.

Press

Cyfrowy Polsat w sprawozdaniu publikuje „Badanie sytuacji rynkowej” zrealizowane w ub.r. przez PBS. Wynika z niego, że 19 proc. klientów Grupy Cyfrowy Polsat (tych, którzy mają przynajmniej jedną usługę w Cyfrowym Polsacie lub Polkomtelu) ma wykształcenie wyższe, 40 proc. z nich - średnie, a 28 proc. zawodowe. Połowa klientów Grupy Cyfrowy Polsat mieszka na wsi, natomiast w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – tylko 9 proc. Jeżeli chodzi o wiek, to najwięcej jest osób między 25. a 34. rokiem życia - 23 proc.

Wspomagana znajomość marki Cyfrowy Polsat jako dostawcy płatnej telewizji wynosi 95 proc., a marki Plusa jako operatora połączeń głosowych – 98 proc.

Press

(KOZ, 02.04.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo