Dział: PRASA

Dodano: Marzec 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gajcy, Schwertner, Ratajczak, Włodkowska z szansą na Nagrodę im. Dariusza Fikusa. Kaźmierczak z Nagrodą Specjalną

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby wyłoniła już laureata tegorocznej edycji. Jednak jego nazwisko zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagrody w maju. Wiadomo, że Nagrodę Specjalną dostanie Krzysztof M. Kaźmierczak.

W głosowaniu kapituły wyłoniono trzy publikacje - finalistów. Spośród wszystkich publikacji zgłoszonych do nagrody najwięcej głosów oddanych przez członków kapituły otrzymali:

Andrzej Gajcy i Janusz Schwertner za publikację w Onet.pl pt. „Onet ujawnia: jak Mateusz Kijowski wystawiał faktury KOD-owi”

Mateusz Ratajczak za cykl publikacji w portalu money.pl pt. „Warszawskie «kotłownie». Wyciągną ostatni grosz od inwalidy i wyśmieją straty klientów”

Katarzyna Włodkowska za publikację w „Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie” pt. „Dom zły”

Wśród wyżej wymienionych finalistów jest laureat tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa.

Ogłoszenie nazwiska (lub nazwisk) i wręczenie nagrody odbędzie się podczas majowej gali w Warszawie. Do tego momentu nazwisko laureata zna wyłącznie adwokat Andrzej Michałowski, który jest depozytariuszem werdyktu kapituły.

Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany w prasie lub w Internecie w poprzednim roku. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 tys. zł.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. Otrzymał ją Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz i autor książek, za niestrudzone dążenie do prawdy o niewyjaśnionym do dziś morderstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary.

(20.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszył nowy fundusz wsparcia dziennikarstwa śledczego w UE

O granty mogą starać się międzynarodowe zespoły reporterów śledczych lub redakcje śledcze z co najmniej dwóch państw UE (fot. Międzynarodowy Instytut Prasowy)

Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI) oraz Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów uruchomiły nowy fundusz wsparcia dziennikarstwa śledczego w Unii Europejskiej. Budżet funduszu to 450 tys. euro. Wnioski o granty, do 50 tys. euro, można składać do 3 maja br.

Fundusz "Investigative Journalism for Europe", którym będzie zarządzał IPI, ma na celu rozwój i zacieśnianie współpracy pomiędzy dziennikarzami śledczymi w UE w zakresie ujawniania spraw o znaczeniu międzynarodowym.

W br. o dotacje mogą wnioskować międzynarodowe zespoły reporterów śledczych lub redakcje śledcze z co najmniej dwóch państw UE. Środki mają być przeznaczone na prowadzenie prac dochodzeniowych "w sprawach o znaczeniu transgranicznym i ważnych z punktu widzenia interesu publicznego".

"Do składania wniosków zachęcamy zwłaszcza zespoły dziennikarzy lub redakcje spoza stolic lub największych miast lub z krajów, w których z dziennikarstwem śledczym wiąże się szczególne zagrożenie" - informuje IPI.

Termin przesyłania wniosków upływa 3 maja 2018 roku, w Światowy Dzień Wolności Prasy. Wnioskodawcy będą musieli przedstawić szczegółowy opis projektu, informacje na temat zespołu dziennikarzy śledczych, plan badań i publikacji, budżet i ocenę ryzyka.

(GDYJ, 20.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo