Dział: PRASA

Dodano: Luty 24, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Byli dziennikarze „Tempa” będą wydawać książki sportowe

(fot. materiały prasowe)

W poniedziałek 26 lutego br. na rynku ukaże się książka „Jak to było naprawdę. Niezwykłe opowieści sportowe”. Będzie to pierwsza publikacja wydawnictwa „Arena” założonego przez dziennikarzy nieistniejącego już dziennika sportowego „Tempo”, który w latach 1948-2005 był wydawany w Krakowie.

Pomysłodawcą i głównym realizatorem przedsięwzięcia jest Tomasz Balon-Mroczka, szef Domu Wydawniczego „Rafael”. Funkcje dyrektora i koordynatora prac pełni Tomasz Gawędzki autor m.in. książki o Cracovii. 

Autorzy nowego wydawnictwa chcą „pisać o niezwykłych historiach sportowych, spektakularnych meczach i dramatycznych pojedynkach, odkrywać kulisy zmagań zwycięzców i pokonanych”. W 2018 r. nakładem „Areny” ma ukazać się kilkanaście książek. 

Pierwsza z nich „Jak to było naprawdę” jest zbiorem ponad 20 historii dotyczących historii polskiego sportu. Autorzy biorą pod lupę m.in. tajemnice polskiej szatni w czasie piłkarskiego mundialu w 1982 roku, relacje kolarzy Stanisława Szozdy i Ryszarda Szurkowskiego czy fenomen Adama Małysza. 

W książkach wydawanych przez „Arenę” mają publikować m.in. Jerzy Cierpiatka, Krzysztof Mrówka, Jerzy Sasorski, Ireneusz Pawlik, Marek Latasiewicz, Wojciech Batko, Jacek Gucwa, Piotr Płatek, Waldemar Bałda i Mirosław Nowak. Każdy z nich był przed laty związany z krakowskim dziennikiem. Z wydawnictwem będą też współpracować Stefan Szczepłek („Rzeczpospolita”), Janusz Kozioł (kiedyś „Gazeta Krakowska”) oraz Norbert Tkacz. 

(PAZ, 24.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po 8 latach „Jornal do Brasil” wrócił do wersji papierowej

(fot.pixabay.com)

Założony w 1881 roku wielki i wpływowy niegdyś dziennik "Jornal do Brasil", który przeżywał kryzys finansowy i ukazywał się przez ostatnie osiem lat wyłącznie w wersji internetowej, w niedzielę znów pojawił się w sprzedaży jako dziennik drukowany na papierze.

Dziennik ukazał się w nakładzie 40 tys. egzemplarzy i pierwszego dnia jest w sprzedaży wyłącznie w Rio de Janeiro, gdzie znajduje się redakcja gazety powstałej w tym mieście, dawnej stolicy Brazylii.

Decyzja powrotu do papierowego wydania "Jornal do Brasil" zapadła w szczególnym momencie w historii miasta: od tygodnia panuje tam stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Michela Temera, który dekretem podporządkował miasto rządom wojskowym, uzasadniając to nieporadnością skorumpowanych władz cywilnych w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

 

 

Press

Do Rio skierowano dodatkowo ponad 3 tys. żołnierzy, którzy przy wsparciu policji podporządkowanej dowództwu wojskowemu próbują zbrojnie przejąć kontrolę nad słynnymi fawelami - dzielnicami biedoty na wzgórzach wokół centrum Rio, gdzie tradycyjnie mają oparcie organizacje przestępcze.

"Wszyscy kochamy Rio, dla Rio znajdzie się wyjście" - głosi tytuł na pierwszej stronie "Jornal do Brasil", nad którym umieszczono rysunek znanego w całym świecie symbolu miasta - górującej nad nim 38-metrowej statui Chrystusa Odkupiciela, która wieńczy szczyt wzgórza Corcovado.

 "Jornal do Brasil" miał przez wiele dziesięcioleci pozycję najbardziej wpływowej brazylijskiej gazety. W okresie ostatniej dyktatury wojskowej w Brazylii, która trwała od 1964 do 1985 roku, oraz wojskowych dyktatur w Argentynie i Chile demokratyczna opinia publiczna całej Ameryki Łacińskiej uznała go za "redutę walki o demokrację".

(PAP, 26.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY