Dział: INTERNET

Dodano: Luty 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Kapusta z Wirtualnej Polski nominowany do European Press Prize

europeanpressprize.com

Paweł Kapusta, dziennikarz Wirtualnej Polski otrzymał nominację do European Press Prize. Na liście znalazł się także Szabolcs Panyi z Węgier, za tekst który powstał we współpracy z polskimi dziennikarzami z kolektywu Vsquare.

Nagroda European Press Prize przyznawana jest od 2012 roku przez siedem europejskich fundacji medialnych, w tym The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

Na liście nominowanych, które zostały ogłoszone na stronie europeanpressprize.com znalazł się Paweł Kapusta z Wirtualnej Polski, z tekstem pod tytułem "Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze i kapie z 5. na 4. piętro". Reportaż, który ukazał się w Wirtualnej Polsce 7 lipca br. opisywał oburzającą rzeczywistość pracy ratowników medycznych w Polsce.

Nominację otrzymał także Szabolcs Panyi z Węgier, który współpracuje z polskim kolektywem Vsguare oraz węgierskim Index. - Tekst był częścią raportu o rosyjskich wpływach w Centralnej i Wschodniej Europie, nad którym ekipa Vsquera pracowała w 2017 r. Wypuściliśmy go jesienią, w polskich mediach nikt się o nim nie zająknął. Wątpię, żeby istniało gdzieś w sieci zdanie po polsku, jakiś cytat z tego tekstu - Vsquare publikuje wyłącznie po angielsku – komentuje Wojciech Cieśla z kolektywu Vsquare, który powstał w październiku 2017 roku w ramach działalności Fundacji Reporterów.

- Bardzo się cieszymy, z Szabolcsem mamy dobrą chemię i podobnie patrzymy na rzeczywistość, to jeden ze zdolniejszych reporterów młodego pokolenia na Węgrzech. Trzymamy kciuki, żeby wygrał, ale sama nominacja do EPP jest bardzo ważna. Konkurencja w takich nagrodach jest olbrzymia. Po raz pierwszy to, do czego przyłożyli się także polscy dziennikarze spoza mainstreamu, zostało gdzieś dostrzeżone – dodaje Cieśla.

W Polsce dla serwisu pracują Paweł Reszka ("Newsweek Polska"), Edyta Żemła (Onet), Anna Gielewska ("Wprost"), Konrad Szczygieł (Oko.press), Patryk Szczepaniak (Oko.press), fotoreporter Wojciech Grzędziński i Wojciech Cieśla ("Newsweek Polska"). Poza tym w kolektywie są Pavla Holcova i Steffi Cerna (Czechy), Anita Komuves i Szabolcs Panyi (Węgry), Nikola Bajanova (Słowacja). 

(JOK, 09.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.