Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Press sprawdza nowe zarzuty wobec naczelnego "Gazety Krakowskiej"

Ujawnione zdjęcia wskazują, jakoby poprawki do książki polityka nanosił redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej"

Polska Press Grupa jeszcze nie wyjaśniła sprawy redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej" Wojciecha Harpuli, który miał pomagać w autoryzowaniu wywiadu udzielonego konkurencji przez polityka Łukasza Gibałę - a już pojawiły się kolejne zarzuty wobec dziennikarza. Wydawca informuje, że "wyjaśni rzetelnie sprawę".

W styczniu 2018 roku Maciej Stańczyk pokazał na swoim koncie na Twitterze zdjęcia sugerujące, że redaktor naczelny dziennika "Gazeta Krakowska" pomagał w autoryzowaniu wywiadu udzielonego przez krakowskiego polityka Łukasza Gibałę konkurencyjnemu wobec "Gazety Krakowskiej" portalowi Lovekrakow.pl. Wtedy Polska Press Grupa zapowiedziała, że sprawę wyjaśnia.

Tymczasem 7 lutego 2017 Stańczyk na Twitterze znowu opublikował zdjęcia - tym razem sugerujące, że Wojciech Harpula, jako autor widmo, miał wprowadzać poprawki do książki Łukasza Gibały "Kraków. Nowa energia" (ukazała się w 2017 roku).
Wojciech Harpula nie chce komentować sprawy. W krótkiej rozmowie z "Presserwisem" odsyła do wydawcy. Polska Press Grupa poinformowała nas, że "wyjaśnia sprawę", a Harpula złożył "obszerne wyjaśnienia (...) w kwestii jego komentarzy do książki Pana Gibały". "Jesteśmy jeszcze w toku wewnętrznego wyjaśniania tej sprawy, ale traktujemy ją poważnie i wyjaśnimy rzetelnie" - napisała Joanna Pazio, rzeczniczka prasowa Polska Press Grupy.

Łukasz Gibała, były poseł Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota, w krótkim oświadczeniu dla "Presserwisu" poinformował tylko: "Na razie nie będę tej sprawy komentował, bo wszystko wskazuje na to, że doszło do poważnego przestępstwa i nie chcę utrudniać pracy organom ścigania".

(GDYJ, 08.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP apeluje o szacunek dla tradycji i dorobku "Gościa Niedzielnego"

- Z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem przyjęliśmy wiadomość o odwołaniu z funkcji redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" ks. Marka Gancarczyka - zwróciły się do abpa Wiktora Skworca, w liście opublikowanym na stronie Sdp.pl, osoby związane ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.

W dalszej części autorzy wjaśniają, że ich zdaniem, to ks. Gancarczyk stworzył unikatową formułę "Gościa Niedzielnego", budując markę tygodnika, która "przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą."

"Ksiądz Marek Gancarczyk w czasach wszechobecnej komercjalizacji i tabloidyzacji mediów stworzył formułę pisma, które ewangelizacyjny przekaz łączy z informacją i publicystyką redagowaną na wysokim poziomie (...). Z niepokojem odnotowujemy pojawienie się (po dokonanej zmianie) w obiegu publicznym opinii na temat ks. Marka Gancarczyka, w naszej ocenie krzywdzących, które próbują pokazać go jako człowieka stronniczego."

Autorzy listu podkreślają, że chcą wyrazić solidarność i szczerą wdzięczność dla ks. Marka Gancarczyka. "Apelujemy do nowego Redaktora Naczelnego, ks. Adama Pawlaszczyka i całego Zespołu, by zachował i rozwijał cenny dorobek >>Gościa Niedzielnego<<. Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań."

Pod listem podpisali się: Alina Petrowa-Wasilewicz, Judyta Syrek, Piotr Legutko, Grażyna Chełkowska, Dominika Figurska, Paweł Grabowski, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Marek Jurek, Dariusz Karłowicz, o. Leon Knabit OSB, Andrzej Nowak, Grzegorz Opala, Helena Pyz, Agnieszka Porzezińska, Rafał Porzeziński, Krzysztof Skowroński i Dominik Zdort.

Przypomnijmy, że abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, zdecydował o odwołaniu ks. Gancarczyka ze stanowiska w styczniu 2018. Gancarczyk od 1996 roku był redaktorem naczelnym "Małego Gościa Niedzielnego", a w 2003 roku został naczelnym "Gościa Niedzielnego".
W listopadzie 2017 roku średnia sprzedaż ogółem "Gościa Niedzielnego" wyniosła 121 282 egz.

(08.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.