Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora zawarła z pracownikami porozumienie ws. zwolnień grupowych w drukarniach

(fot. Agora)

Zarząd Agory SA zawarł porozumienie z pracownikami drukarń ws. zwolnień grupowych. Będzie to kosztowało spółkę ok. 1,6 mln zł. Jednocześnie Agora uspokaja wydawców, że nie zamierza zamykać drukarń. 

Spółka poinformowała 7 lutego 2018 roku, że zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone od 15 lutego do 16 marca br. i obejmą do 53 pracowników segmentu druku w Grupie Agora. To ok. 16,3 proc. wszystkich zatrudnionych w tym segmencie. Na mocy porozumienia do odpraw zwalnianych pracowników doliczona zostanie dodatkowa rekompensata w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, do końca roku utrzymana zostanie opieka medyczna.

"Pracownicy objęci zostaną także działaniami osłonowymi obejmującymi m.in. wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz przekwalifikowaniu. Części pracowników, którzy pozostaną zatrudnieni w segmencie Druk, podwyższone zostanie wynagrodzenie zasadnicze w związku między innymi ze zmienionym zakresem obowiązków" - poinformowała spółka w komunikacie.

Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że spółka przystała na postulat strony związkowej dotyczący podwyżek dla pracowników drukarni, których zwolnienia grupowe nie objęły. - Po raz pierwszy w historii zwolnień grupowych Agora zobowiązała się do podwyżek dla pracowników, którzy pozostaną nadal zatrudnieni - powiedział nam, pragnący zachować anonimowość, uczestnik konsultacji.

Jak podała spółka, szacowana wysokość rezerwy z tytułu zwolnień grupowych, która obciąży wynik Grupy Agora w pierwszym kwartale tego roku, wyniesie ok. 1,6 mln zł. Grupa Agora szacuje, że oszczędności z tytułu restrukturyzacji w skali roku mogą wynieść 2-2,5 mln zł.

Informacje o planowanych zwolnieniach wzbudziły niepokój wśród klientów drukarń Agory - obawiali się, że spółka może zamknąć którąś z nich. Według naszych informacji kierownictwo drukarni spółki rozesłało informację, w której zdementowało te pogłoski. "Nie bierzemy pod uwagę takiego scenariusza. Praca drukarni pozostaje nieodzowna dla działalności prasowej spółki, a świadczenie usług dla klientów zewnętrznych to naturalna działalność naszych obiektów" - napisano w liście do wydawców.

Agora ma drukarnie w Warszawie, Tychach i Pile. Ostatnio spółka przeprowadzała zwolnienia grupowe na przełomie 2016 i 2017 roku, objęły one głównie "Gazetę Wyborczą". Firma sprzedała też nieruchomości w Gdańsku, Łodzi i Warszawie.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa Agory miała 835,1 mln zł wpływów i 7 mln zł straty netto. Całkowite przychody segmentu druku w trzecim kwartale 2017 roku zmniejszyły się do kwoty 20,4 mln zł. Koszty operacyjne segmentu obniżyły się o 39,1 proc. i wyniosły 24,3 mln zł.

Informacja o porozumieniu nie wpłynęła znacząco na kurs akcji Agory. 7 lutego br. kurs otwarcia wyniósł 14,50 zł, a zamknięcia - 14,75 zł.

(GDYJ, 08.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.