Dział: PRASA

Dodano: Luty 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP otrzyma z budżetu państwa 8 mln zł; KRRiT - ponad 42 mln zł

(fot. skyradar / pixabay.com)

Ustawa budżetowa na 2018 rok zakłada, że Polska Agencja Prasowa otrzyma 8 mln zł dotacji. Natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swoją działalność dostanie  42,9 mln zł. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało "Presserwis", że w ustawie budżetowej na rok 2018 w rezerwach celowych ("Dotacja podmiotowa dla Polskiej Agencji Prasowej") zaplanowane zostało 8 mln zł.  - Jest to kwota, o jaką wnioskował resort kultury - podaje biuro prasowe MKiDN. Dodajmy, że dotacja na ten rok jest o 900 tys. zł mniejsza niż ta, którą PAP otrzymała w 2017 roku, natomiast prawie trzykrotnie wyższa od dotacji, które agencja otrzymywała w 2015 i 2016 roku (odpowiednio 2,9 mln zł i 2,5 mln zł).

8 mln zł tegorocznej dotacji to jedynie kwota szacowana przez MKiDN. Tomasz Przybek, członek zarządu PAP, poinformował nas, że sama agencja może złożyć wniosek do resortu kultury o dotację na 2018 rok dopiero 30 dni po rozliczeniu dotacji za rok ubiegły. "PAP jest w trakcie składania (...) rozliczenia, a co za tym idzie nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o przyznanie dotacji na rok 2018" - podkreślił Przybek. Ubiegłoroczną dotację PAP dostała z opóźnieniem. Każdego roku pieniądze wypłacano na ogół do września. W 2017 roku środki przekazywano w trzech transzach aż do grudnia. 

W ustawie budżetowej zostały zapisane również środki dla KRRiT, w sumie 42,9 mln zł. W tym: 16 tys. zł na świadczenie na rzecz osób fizycznych, 35,5 mln zł na wydatki bieżące, a 7,4 mln zł to tak zwane wydatki majątkowe. Jak już informowaliśmy, w połowie października 2017 roku KRRiT wnioskowała, by na tegoroczną działalność przeznaczyć dokładnie 27,989 mln zł. Była to kwota szacunkowa, która została następnie zweryfikowana przez komisje sejmowe.

Dokładny raport o wydatkach KRRiT za 2017 rok ma być znany do końca marca br.  Wówczas okaże się nie tylko, ile Rada wydała na swoją działalność, ale także jakie były jej dochody m.in. z opłat koncesyjnych odprowadzanych przez nadawców.

(Mackuch, 05.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita Życie Regionów" cotygodniowym dodatkiem do "Rz"

(fot. materiał prasowy)

Od 5 lutego br. w każdy poniedziałek z "Rz" będzie ukazywał się 24-stronicowy magazyn "Rzeczpospolita Życie Regionów" (Gremi Media). Do tej pory liczył osiem stron, był czwartym grzbietem dziennika i ukazywał się 16 razy w miesiącu.

Magazyn informuje, co dzieje się w poszczególnych częściach kraju. "Co poniedziałek będziemy przybliżać ludzi, którzy zarządzają gminami, powiatami i województwami, nie zapominając o liderach przedsiębiorczości w regionach, ludziach kultury, społecznikach. Chcemy rozmawiać, zachęcać do dyskusji, analizować i oceniać. Wszystko po to, by wspierać Polskę lokalną, która stanowi przecież o sile całego kraju" – informuje w komunikacie Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".
Projekt "Rzeczpospolita Życie Regionów" uruchomiony został w maju 2015 roku.
Nowy magazyn jest podzielony na siedem sekcji: Temat tygodnia, Rozmowa tygodnia, Prawo dla samorządów, Widziane z regionu, Trzecia połowa, Kalejdoskop kultury oraz Życie Regionów poleca.

W pierwszym numerze tematem tygodnia jest problem walki ze smogiem, a głównym rozmówcą prezes Związku Miast Polskich i wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Autorką i szefem projektu jest Hanna Wawrowska. Redaktorem prowadzącym magazyn jest Andrzej Krakowiak, zespół tworzą: Wojciech Romański, Marek Kobylański, Jacek Cieślak, Jeremi Jędrzejkowski, a kierownikiem projektu Irmina Zakrzewska. Autorem zdjęcia okładkowego jest Krzysztof Wellman.

Od 7 maja br. "Rzeczpospolita Życie Regionów" stanie się częścią oferty tylko dla prenumeratorów. Wydawca nie informuje o zmianach ceny dziennika.

(JOK, 05.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.