Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ekipy TVN i Polsat niewpuszczone do Trybunału Konstytucyjnego

(fot. Lukas Plewnia/www.polen-heute.de)

Ekipy TVN i Polsat News nie zostały wpuszczone w piątek 2 lutego br. na konferencję w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. W spotkaniu brał udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Na salę bez problemu weszły ekipy reporterskie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Kilka dni temu na stronie Premier.gov.pl pojawiła się informacja o tym, że w piątek 2 lutego br. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji "Tożsamość konstytucyjna". Podano, że spotkanie otwarte jest dla mediów oraz obowiązują akredytacje i zasady obsługi medialnej organizatora.

- Po godzinie ósmej nasza ekipa została poinformowana przez Straż Trybunału Konstytucyjnego, że na sali jest za dużo kamer i nie możemy podpiąć naszego sprzętu. Podobno taką decyzje podjęli organizatorzy spotkania - mówi Press.pl jeden z dziennikarzy Polsat News.

Po godzinie 9.15 w programie "Wstajesz i wiesz" sytuację w Trybunale relacjonowała także reporterka TVN 24 Olga Olesek. "Zaskakująca sytuacja. Mimo, że nasza ekipa telewizyjna była akredytowana na wydarzenie, nie zostaliśmy wpuszczeni nie tylko do środka ale i na dziedziniec (...). Na miejscu są jedynie publiczne radio i telewizja" - opowiadała Olesek.

Sytuacja oburzyła dziennikarzy mediów komercyjnych. "Do TK wpuszczono tylko TVP i Polskie Radio. I słusznie, dziennikarze mogliby pytania zadać" - komentowała na Twitterze Dominika Długosz z Polsat News. "Trybunał Konstytucyjny nie wpuścił mediów prywatnych na publiczne i otwarte dla mediów publicznych spotkanie. Trudno o lepszą ilustrację tezy, że mamy dziś trybunał konstytucyjny, a może nawet trybunał «konstytucyjny»" – stwierdził dziennikarz „Polityki” Wojciech Szacki. Tomasz Skory z RMF FM napisał: "A propos niewpuszczenia dziś prywatnych mediów na «otwartą dla mediów» konferencję w Trybunale Konstytucyjnym - już na podpisanie koalicji PIS, Samoobrony i LPR w lutym '06 wpuszczono tylko TV Trwam i Radio Maryja"

Strażnicy Trybunału Konstytucyjnego informowali dziennikarzy obecnych na miejscu, że "decyzję o niewpuszczaniu ekip podjęli organizatorzy spotkania". Ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wydarzeniem zajmuje się Jakub Wesołowski. - Nie my decydowaliśmy o obsłudze medialnej. Jesteśmy zdziwieni tą sytuacją. Proszę się zwracać z wszystkimi pytaniami do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Wesołowski.

Z rzecznikiem  prasowym TK Robertem Lubańskim nie udało nam się skontaktować. Nie odpowiedział również na razie na pytania przesłane mailem.

(Mackuch, 02.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP przeprosiła ambasador Izraela za wpis dot. reprywatyzacji

(screen Embasies.gov.il)

Ambasada Izraela skrytykowała TVP Info za publikowanie antysemickich treści. Telewizja Polska przeprosiła za wpis na Twitterze, który wiązał dyskusję o nowelizacji ustawy o IPN z kwestią reprywatyzacji. Zarząd publicznego nadawcy zapewnił, że "dla treści dyskryminujących i wykluczających nie może być miejsca na antenie nadawcy publicznego". Jednak Samuel Pereira i Marzena Paczuska z TVP twierdzą, że żadnych antysemickich tweetów nie było.

"Odnotowaliśmy w ostatnich dniach falę ataków o podłożu antysemickim. Wszelkimi możliwymi kanałami docierały do nas antysemickie wypowiedzi i komentarze, wiele z nich dotknęło bezpośrednio pani ambasador Anny Azari" - czytamy w oświadczeniu ambasady Izraela opublikowanym na Embasies.gov.il.

Według dyplomatów "antysemickie treści niekontrolowanie pojawiają się zarówno w polskim internecie jak i mediach, szczególnie w TVP Info".

Ambasada napisała, że 1 lutego br. na Twitterze TVP Info opublikowało wpis łączący reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN z kwestią reprywatyzacji. "Trudno o bardziej jaskrawy przykład antysemickiego fake newsa" - czytamy w oświadczeniu ambasady.  "Mamy nadzieję, że ponad 30 lat pracy wielu wspaniałych ludzi, zarówno po polskiej jak i izraelskiej stronie, nie pójdą na marne i nadal będziemy potrafili wspólnie pracować w atmosferze dialogu i wzajemnego zrozumienia" - podkreśla ambasada.

Reakcja TVP nastąpiła w ciągu kilku godzin. "Po ponownym zweryfikowaniu treści, zamieszczonych na koncie tweeterowym TVP Info, zarząd Telewizji Polskiej nakazał usunięcie wpisu przywołanego przez Ambasadę Izraela" - napisało centrum informacji TVP.

Ponadto telewizja poinformowała, że  opublikowanie informacji było pomyłką, a osoba, odpowiedzialna za konto TVP Info skorzystała z niezweryfikowanego źródła informacji. "Tym samym nie dopełniła należytej staranności dziennikarskiej. W związku z tym zostaną wyciągnięte wobec niej konsekwencje dyscyplinarne" - czytamy w komunikacie TVP.  

Zarząd telewizji jednocześnie zapewnił, że "dla treści dyskryminujących i wykluczających nie może być miejsca na antenie nadawcy publicznego". "W związku z zaistniałą sytuacją Telewizja Polska przeprasza za tę niefortunną pomyłkę Ambasador Izraela w Polsce Panią Annę Azari" - podała TVP.

”Nie było żadnych antysemickich tweetów. Był błąd, który wyjaśniliśmy” - napisał na Twitterze Samuel Pereira, szef serwisu Tvp.info. Również według Marzeny Paczuskiej z TVP nie było żadnych antysemickich tweetów.

Pereira na Twitterze zamieścił oświadczenie, w którym przeprosił ambasador. ”Dziennikarz naszego portalu zredagował artykuł, opierając się na kilku źródłach, portalach cytujących Panią Ambasador. Przy cytowaniu jednego z tych źródeł nastąpił błąd redaktorski, polegający na tym, że fragment tekstu przypisano Pani Ambasador jako cytat” - stwierdził.

To kolejna w ciągu ostatnich kilku dni wpadka TVP związana z antysemickimi treściami. Antysemickie tweety pojawiły się m.in. podczas programu "Studio Polska" z 27 stycznia br.  oraz "W tyle wizji" z 29 stycznia br.

(Mackuch, 02.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo