Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie ws. Cyfrowego Polsatu i Netii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Cyfrowy Polsat kontroli nad Netią - poinformował w piątek Urząd. Dodano, że przed wydaniem decyzji UOKiK przeprowadzi badanie rynku płatnej telewizji.

"W opinii UOKiK przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku dostępu do płatnej telewizji rywalizują o klienta, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczają usługę (w tej sprawie Cyfrowy Polsat poprzez platformę satelitarną, a Netia za pomocą sieci kablowej). Konsument otrzymuje bowiem porównywalną usługę. Natomiast w ujęciu geograficznym rynek zależny jest od stosowanej technologii. Dla operatorów platform satelitarnych jest to co do zasady rynek krajowy, a dla operatorów kablowych rynek ten ograniczony jest zasięgiem sieci i stanowi obszar miasta lub miejscowości" - napisano w komunikacie UOKiK.

"Urząd musi przede wszystkim sprawdzić udziały Cyfrowego Polsatu, Netii oraz ich konkurentów na lokalnych rynkach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie przez UOKiK badania tego rynku" - dodano.

UOKiK podał, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana.

Wniosek Cyfrowego Polsatu o zgodę na przejęcie Netii wpłynął do UOKiK 21 grudnia ub.r. Działalność przedsiębiorców pokrywa się m.in. w zakresie usług dostępu do płatnej telewizji, internetu mobilnego oraz telefonii komórkowej.

5 grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat wezwał do sprzedaży 119,3 mln akcji Netii, stanowiących 34,24 proc. kapitału zakładowego, oferując po 5,77 zł za papier. Dzień wcześniej poinformował o zamiarach kupna pakietu ok. 32 proc. akcji Netii od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN, także za 5,77 zł za papier, czyli za łącznie 638,8 mln zł.

(PAP, 02.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ekipy TVN i Polsat niewpuszczone do Trybunału Konstytucyjnego

(fot. Lukas Plewnia/www.polen-heute.de)

Ekipy TVN i Polsat News nie zostały wpuszczone w piątek 2 lutego br. na konferencję w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. W spotkaniu brał udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Na salę bez problemu weszły ekipy reporterskie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Kilka dni temu na stronie Premier.gov.pl pojawiła się informacja o tym, że w piątek 2 lutego br. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w konferencji "Tożsamość konstytucyjna". Podano, że spotkanie otwarte jest dla mediów oraz obowiązują akredytacje i zasady obsługi medialnej organizatora.

- Po godzinie ósmej nasza ekipa została poinformowana przez Straż Trybunału Konstytucyjnego, że na sali jest za dużo kamer i nie możemy podpiąć naszego sprzętu. Podobno taką decyzje podjęli organizatorzy spotkania - mówi Press.pl jeden z dziennikarzy Polsat News.

Po godzinie 9.15 w programie "Wstajesz i wiesz" sytuację w Trybunale relacjonowała także reporterka TVN 24 Olga Olesek. "Zaskakująca sytuacja. Mimo, że nasza ekipa telewizyjna była akredytowana na wydarzenie, nie zostaliśmy wpuszczeni nie tylko do środka ale i na dziedziniec (...). Na miejscu są jedynie publiczne radio i telewizja" - opowiadała Olesek.

Sytuacja oburzyła dziennikarzy mediów komercyjnych. "Do TK wpuszczono tylko TVP i Polskie Radio. I słusznie, dziennikarze mogliby pytania zadać" - komentowała na Twitterze Dominika Długosz z Polsat News. "Trybunał Konstytucyjny nie wpuścił mediów prywatnych na publiczne i otwarte dla mediów publicznych spotkanie. Trudno o lepszą ilustrację tezy, że mamy dziś trybunał konstytucyjny, a może nawet trybunał «konstytucyjny»" – stwierdził dziennikarz „Polityki” Wojciech Szacki. Tomasz Skory z RMF FM napisał: "A propos niewpuszczenia dziś prywatnych mediów na «otwartą dla mediów» konferencję w Trybunale Konstytucyjnym - już na podpisanie koalicji PIS, Samoobrony i LPR w lutym '06 wpuszczono tylko TV Trwam i Radio Maryja"

Strażnicy Trybunału Konstytucyjnego informowali dziennikarzy obecnych na miejscu, że "decyzję o niewpuszczaniu ekip podjęli organizatorzy spotkania". Ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wydarzeniem zajmuje się Jakub Wesołowski. - Nie my decydowaliśmy o obsłudze medialnej. Jesteśmy zdziwieni tą sytuacją. Proszę się zwracać z wszystkimi pytaniami do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Wesołowski.

Z rzecznikiem  prasowym TK Robertem Lubańskim nie udało nam się skontaktować. Nie odpowiedział również na razie na pytania przesłane mailem.

(Mackuch, 02.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo