Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Film Produkcja głównym producentem "Gareth Jones" Agnieszki Holland

(fot. pixabay.com)

Studio Filmowe Film Produkcja, specjalizujące się w realizacjach reklamowych, będzie głównym producentem filmu "Gareth Jones".

To najnowszy obraz Agnieszki Holland ("Pokot", "W ciemności", "Europa, Europa"), jednej z najbardziej utytułowanych europejskich reżyserek. Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w "Huffington Post". Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk ("Amok", "Być jak Kazimierz Deyna"). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski ("Miasto 44", "Misja Afganistan"), a kostiumami Aleksandra Staszko ("Ida", "Demon", "Imagine").

"Gareth Jones" to koprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska. Wśród polskich producentów znaleźli się: Film Produkcja, Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja (producent wiodący). Film współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Brytyjskim koproducentem filmu jest firma Angus Lamont z Crab Apple Films, ukraińskim Egor Olesov z firmy Film UA. Światową sprzedażą "Garetha Jonesa" zajmuje się WestEnd Films - międzynarodowa agencja sprzedaży z Londynu.  Informacje na temat obsady zostaną podane w połowie lutego.

Film realizowany będzie na terenie Ukrainy, Polski i Szkocji, zdjęcia rozpoczynają się w marcu i potrwają do czerwca br. Światowa premiera zaplanowana jest na rok 2019.

Oparty na faktach, historyczny thriller opowiada dzieje młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa zbrodnię, jakiej Stalin dokonał w latach 30. XX w. na ludności Ukrainy i Kaukazu.

Polityka Stalina doprowadziła wówczas do głodowej śmierci około 7 mln ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Pisząc prawdę, Jones ściągnął śmierć również na siebie. Podczas podróży do Azji, tuż przed 30. urodzinami, został zamordowany. Jego teksty nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

(AMS, 26.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polscy i czescy twórcy filmowi gwiazdami 20. przeglądu Kino na Granicy

(fot. pixabay.com)

Retrospektywy polskich i czeskich twórców kina: Danuty Stenki, Krzysztofa Zanussiego, Jana Hrebejki i Ivana Trojan, obejrzą widzowie 20. Przeglądu Kino na Granicy, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - podali organizatorzy.

Martin Novosad, dyrektor programowy Przeglądu, poinformował w piątek, że przyjazd nad Olzę potwierdził ostatnio Ivan Trojan. "To obecnie jeden z najlepszych i najbardziej zapracowanych czeskich aktorów. Jego metoda aktorska jest tak wiarygodna i prawdziwa, że widz łatwo utożsamia się z granymi przez niego postaciami. Przyczyną jego licznych sukcesów jest nie tylko niebywały talent aktorski, ale także lata ciężkiej pracy w teatrze, telewizji oraz w radiu. Trojan jest aktorem europejskiego formatu" – powiedział Novosad.

Podczas Przeglądu widzowie zobaczą takie filmy z Trojanem jak "W cieniu" oraz "Samotnię" Davida Ondricka, "Braci Karamazow" Petra Zelenki, a także w obraz "Ósmy" Jiriego Stracha, który otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy telewizyjny dramat podczas berlińskiego festiwalu Prix Europa.

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie oprócz retrospektyw zostaną pokazane filmy w cyklu "Niespokojne kino 1968". Uwypuklone zostanie w nim wspomnienie polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej "praską wiosnę". "Mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach przypominać i rozmawiać" – podkreśliła szefowa festiwalu Jolanta Dygoś.

Rokrocznie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w ramach Przeglądu Kino na Granicy widzowie mogą obejrzeć ponad 100 filmów, w tym najnowsze produkcje z Polski, Czech i Słowacji. Podczas 20. edycji kinomani będą mieli okazję zobaczyć też wystawę ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do nagrody Oscara filmu "Twój Vincent". 20. Przegląd Kino na Granicy potrwa od 27 kwietnia do 3 maja.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła przeglądu została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)

(PAP, 26.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.