Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wirtualna Polska zamyka platformę z blogami Bloog.pl

(fot. pixabay.com)

Wirtualna Polska wyłączy serwis do blogowania Bloog.pl. Na przeniesienie swoich danych użytkownicy mają czas do końca marca 2018 roku. Decyzję podjęto z powodu spadającej popularności usługi i zmian na rynku mediów.

„Platforma zostanie wyłączona z końcem marca 2018 roku. Chcemy, by osoby zainteresowane dalszym blogowaniem miały jak najwięcej czasu na przeniesienie swoich treści” – mówi Monika Modrzejewska, dyrektor działu zarządzania kontentem w Wirtualnej Polsce. I dodaje: „Platforma Bloog.pl powstała w 2005 roku. Przez 12 lat oczekiwania odbiorców zmieniły się. Z czasem dodatkową alternatywą dla czytelników blogów stały się media społecznościowe”.

Platforma Bloog.pl największą popularnością cieszyła się na początku 2011 roku. Miała wtedy prawie 4 mln użytkowników. Od tego czasu liczba aktywnie blogujących malała. W ciągu ostatnich miesięcy spadła do kilkuset osób.

Wirtualna Polska zapewnia, że wszyscy użytkownicy otrzymali mailowe powiadomienie o planowanym wyłączeniu. Kolejne ma być wysłane na cztery tygodnie przed wyłączeniem platformy. Komunikat informujący pojawi się także po wejściu na dowolny blog na platformie.

(10.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP martwi się o wolność słowa w Niemczech

(fot. Pixabay.com)

Centrum Monitorowania Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie, że nowe przepisy w Niemczech, które mają ukrócić mowę nienawiści, mogą ograniczać wolność słowa.

W oświadczeniu napisano:

„CMWP SDP wyraża zaniepokojenie wprowadzeniem w Niemczech przepisów, których celem jest walka z "mową nienawiści”, a których stosowanie może w bezpośredni sposób zagrażać realizacji w praktyce zasady wolności słowa. Od 1. stycznia b.r. w Niemczech za brak szybkiej reakcji na zgłoszone niewłaściwe treści publikowane w internecie np. na portalu Facebook, Twitter, YouTube itd. grożą wysokie kary finansowe, w skrajnych przypadkach sięgające nawet 50 milionów euro. To jedne z najbardziej restrykcyjnych tego typu regulacji na świecie i jednocześnie najostrzejsza w UE. O tym, co jest lub nie jest „"mową nienawiści” decydują urzędnicy ministerstwa sprawiedliwości, a czas reakcji na ewentualne niewłaściwe wpisy jest bardzo krótki.

W ocenie CMWP SDP przepisy te w praktyce mogą stać się ukrytą cenzurą represyjną, szczególnie w sytuacji, gdyby rządy innych państw za przykładem Niemiec przyjęły takie same rozwiązania prawne. Nowe prawo dotyczy serwisów społecznościowych lub dyskusyjnych, które mają ponad 2 mln zarejestrowanych użytkowników. Ustawa nazywana w skrócie NetzDG (Netzwerkdurchsetzungsgesetz – Akt o poprawie egzekwowania prawa w sieciach społecznościowych) zobowiązuje tego typu firmy do usunięcia postów czy komentarzy, które zawierają mowę nienawiści lub nawoływanie do popełniania przestępstw w ciągu 24 godzin.

CMWP SDP apeluje do międzynarodowych organizacji dziennikarskich o szczegółowe monitorowanie aktualnej sytuacji dziennikarzy i publicystów oraz mediów w Niemczech pod kątem przestrzegania zasady wolności słowa i swobody wypowiedzi, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa”.

(10.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo