Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szowinistyczny charakter zamówień taksówek dla gości TVP

(fot. pixabay.com)

Taksówkarz mający przywieźć do programu "Warto rozmawiać" w TVP Info doradcę prezydenta RP Andrzeja Zybertowicza dostał zamówienie z adnotacją: "polak taksówkarz". Taki sam warunek przeczytał wcześniej, gdy przyszło zlecenie na przywiezienie do siedziby Telewizji Polskiej pasażera o nazwisku Terlikowski. Właściciel firmy producenckiej oraz szef Euro Taxi potwierdzają ten fakt, ale tłumaczą go "skrótową formą przekazu".

Press

Kierowca zapewnia, że to nie pierwsze zamówienie do siedziby TVP z uwagą "polak taksówkarz"

Zarówno Andrzej Zybertowicz, jak i Tomasz Terlikowski, członek zarządu Telewizji Republika, zaprzeczyli "Presserwisowi", jakoby sami prosili, aby kierowcy byli Polakami. Zybertowicz, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, był 4 stycznia o godz. 22 gościem programu Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" w TVP 1. Zlecenie na przywiezienie go do siedziby TVP otrzymała warszawska korporacja taksówkowa. Kurs miał się odbyć po godzinie 21. Na ekranie terminalu do przyjmowania zleceń w samochodzie taksówkarza pojawiła się informacja: "klient zybertowicz v-er media nowacki" i dopisek: "polak taksówkarz". Gdy kierowca wyraził zdumienie z powodu takiego zastrzeżenia, otrzymał odpowiedź z dyspozytorni, że tak zażyczył sobie pasażer.

Andrzej Zybertowicz pytany przez nas, czy to on poprosił, by telewizja zamówiła taksówkę, której kierowcą jest Polak, odpowiedział SMS-em: "Nie, to nieprawda".

- Terminal wyświetla nam informacje, które wpisują pracownicy dyspozytorni na życzenie klientów. Na przykład, że mamy pomóc osobie niepełnosprawnej. W tym przypadku to raczej nie pasażer zgłosił zastrzeżenie o kierowcy Polaku, tylko ktoś, kto zamawiał dla niego taksówkę - tłumaczy nasz informator.

"Za zapraszanie gości oraz ich transport w ramach umowy produkcyjnej odpowiada firma zewnętrzna produkująca program »Warto rozmawiać« od 10 lat" - wyjaśnia Centrum Informacji TVP. Producentem programu "Warto rozmawiać" jest firma Media Paweł Nowacki. - To konkretnie ich ludzie zamawiają taksówki - uściśla pracownik TVP, proszący o anonimowość. 

Nasz informator z korporacji taksówkowej zapewnia, że to kolejny raz, gdy zamówienie dla gościa jadącego do TVP przychodzi z zastrzeżeniem: "polak taksówkarz". Około dwóch tygodni temu zauważył taki dopisek przy zamówieniu na nazwisko Terlikowski. 

Tomasz Terlikowski w rozmowie z "Presserwisem" również kategorycznie zaprzecza, jakoby to jemu zależało na kierowcy Polaku. Zapewnia też, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie był w TVP. Po naszym telefonie do niego opublikował w serwisie Malydziennik.pl tekst "Kłamstwa proimigranckiej strony debaty. Ktoś oskarża mnie, że zamówiłem taksówkę z kierowcą Polakiem. To kłamstwo ma bardzo krótkie nogi!". Napisał też: "W Telewizji Publicznej byłem u Janka Pospieszalskiego w grudniu, ale nie ja zamawiałem taksówkę. Do programu Elżbiety Jaworowicz jechałem z żoną swoim samochodem". Dodał: "(...) nigdy nie prosiłem w żadnej korporacji o to, by taksówkarz był jakiś". 

Może w dyspozytorni korporacji taksówkowej ktoś samowolnie dopisuje uwagi, że kierowca ma być Polakiem? - To jest wykluczone - odpowiada nasz informator. - Tam nikt nie ma czasu na takie zabawy ani interesu w tym - dodaje.

Paweł Nowacki, właściciel firmy Media Paweł Nowacki, najpierw nie chciał rozmawiać z "Presserwisem". Później na nasz e-mail ze skanem zamówienia taksówki przez jego firmę odpowiedział wspólnym oświadczeniem podpisanym przez niego i prezesa Euro Taxi Briana Chrzanowskiego. Czytamy w nim: "Stanowczo odrzucamy sugestię by mogło dojść do złamania obowiązującej w Polsce dyrektywy Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne. Zarówno firma Media Paweł Nowacki jak i korporacja Euro TAXI oświadczają, że współpracują z osobami różnych narodowości i stosują zasady równego traktowania". 

Tłumaczą jednocześnie, iż sformułowanie "polak taksówkarz" "wynikało wyłącznie ze skrótowej formy przekazu informacji, że taksówkarz powinien operować językiem polskim w celu uniknięcia nieporozumień i skutecznego przewiezienia gościa pod wskazany adres".

(Mackuch, MAK, 09.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pożar w siedzibie TAI, ”W tyle wizji” nadano z opóźnieniem

"W tyle wizji" z powodu pożaru zaczęło się o 22.30 (screen Tvp.info)

Z powodu pożaru rozdzielni prądu w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy placu Powstańców Warszawy, TVP Info wyemitowała program ”W tyle wizji” z 40 minutowym opóźnieniem.

TVP Info w poniedziałek 8 stycznia o 21.50 zamiast ”W tyle wizji” wyemitował powtórkę ”Magazynu śledczego Anity Gargas”. ”W tyle wizji” zaczęło się o 22.30.

”Dobry wieczór, witam serdecznie z pewnym opóźnieniem, wynikłym z awarii, która na naszym ukochanym placu Powstańców się wydarzyła. Jesteśmy na Woronicza. Wszystko jest w porządku i pod kontrolą” – zaczął poniedziałkowe wydanie ”W tyle wizji” Marcin Wolski.

(KOZ, 09.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.