Dział: KSIążKI

Dodano: Styczeń 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców”

Press

Ben Rawlence

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2017

Brytyjski dziennikarz i aktywista Ben Rawlence spędził ok. pięciu miesięcy w Dadaab, obozie dla somalijskich uchodźców w Kenii, prowadzonym przez ONZ i organizacje pozarządowe. Odbył setki rozmów z jego mieszkańcami, szczegółowo dokumentując ich codzienność. Powstała fabularyzowana opowieść przedstawiająca losy kilkunastu osób próbujących przetrwać w tym gigantycznym niby-mieście zbudowanym na skale, gdzie granice prowizorycznych domostw wyznaczają cierniste zarośla. Miejsce, które miało być tymczasowym schronieniem, stało się na długie lata domem dla setek tysięcy uciekinierów. Przez 25 lat jego istnienia wychowało się tam pokolenie, które nie zna innego życia poza obozowym. Za wszelką cenę próbują się stamtąd wyrwać – marzą o Ameryce, Kanadzie, Europie, ale udaje się to nielicznym. Rawlence pokazuje, jak działają organizacje pomocowe, które w rzeczywistości nie rozwiązują problemów – pozwalają jedynie trwać w niemocy – i jak w gabinetach polityków podejmowane są decyzje dotyczące czyjegoś życia i śmierci. Krytykuje również media – w obliczu klęski głodu zainteresowane głównie zrobieniem sensacyjnego materiału, filmujące najbardziej wychudzone dzieci. „Miasto cierni” to lektura niewygodna, uwierająca, nakazująca na nowo spojrzeć na obrazy uchodźców, do których już przywykliśmy w mediach. Trzeba ją czytać szczególnie w Polsce, by uświadomić sobie, skąd biorą się ci wszyscy ludzie w łodziach przybijających do europejskich brzegów. I dlaczego są to głównie młodzi mężczyźni. Pokazując prawdziwe historie konkretnych ludzi, Rawlence pozwala na nowo zobaczyć w nich człowieka.

(UR, 02.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: KSIążKI

Dodano: Styczeń 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„To nie jest kraj dla pracowników”

Press

Rafał Woś

Grupa Wydawnicza Foksal
Warszawa 2017

Krytyczny wobec polskiego kapitalizmu i naszej transformacji gospodarczej publicysta "Polityki" (laureat Grand Press Economy 2015) tym razem rozprawia się z rynkiem pracy. Nie zostawia złudzeń – z pracą nie jest dobrze.

Większość książki Wosia to diagnoza postawiona pracy - w Polsce i na Zachodzie. Autor pokazuje do czego doprowadziła niczym nieograniczona dominacja kapitału. Rosnące nierówności, prekaryzacja, uberyzacja, głodowe emerytury, to już nie tylko temat dla raperów, ale poważny problem społeczny, który ostatecznie może obrócić się przeciwko demokracji. Woś przekonuje, że za ten stan rzeczy odpowiadają wszyscy, także pracownicy nie są bez grzechu. Razem biegniemy w kierunku urwiska.

Wiecznie głodnemu kapitałowi trzeba się postawić, ale z głową. Jak pokazują działania rządu PiS same dobre chęci nie wystarczą. Woś ostrzega, że na ołtarzu walki z kapitałem nie wolno położyć demokracji, czy choćby rzeczywistego dialogu społecznego.

(GK, 18.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo