Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Branża czeka na decyzje UOKiK-u w sprawie przejęć na rynku TV

(fot. pixabay.com)

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia sieci kablowej Multimedia Polska przez UPC może zostać wydana w pierwszym kwartale 2018 roku. Na rozpatrzenie czeka także sprawa przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat.

Przejęcie sieci kablowej Multimedia Polska przez UPC Polska (należącej do brytyjskiej Liberty Global), zostało ogłoszone w październiku 2016 roku - wartość transakcji ustalono na 760 mln dolarów. W październiku 2017 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenił, że biorąc pod uwagę pozycję obu firm na lokalnych rynkach płatnej telewizji, koncentracja może doprowadzić do znacznego wzmocnienia pozycji UPC i ograniczenia konkurencji w 15 miastach.

"Jesteśmy w trakcie negocjacji z UPC i Multimedia, spotykamy się w tej sprawie, rozmawiamy. (...) Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by w I kw. [przyszłego roku - przyp. red.] wszystko było dopięte i wydana decyzja" - powiedział Michał Holeksa, wiceprezes Urzędu, odpowiedzialny za ochronę konkurencji.

Holeksa powiedział też, że postępowanie UOKiK w sprawie przejęcia przez Cyfrowy Polsat kontroli nad Netią może potrwać krócej niż w przypadku UPC i Multimedia. Przypomnijmy, Cyfrowy Polsat poinformował 4 grudnia 2017 o zakupie ok. 32 proc. akcji spółki Netia od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZ AN za łącznie 638,8 mln zł. Dzień później ogłosił wezwania na kolejne 34,24 proc. akcji. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 30 stycznia 2018 i potrwają do 5 marca. (PAP)

(PAP, 28.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rok 2017 na rynku telewizyjnym przyniósł zmiany własnościowe

Bogusław Kisielewski (screen YouTube)

Rok 2017 to czas poważnych zmian własnościowych na rynku telewizyjnym - podkreślają przedstawiciele branży. Jako najważniejsze wydarzenia mijającego roku wymieniają przejęcie Netii i kanałów telewizyjnych ZPR Media przez Polsat, a także zakup Scripps Network Interactive przez Discovery Communications. 

Według Bogusława Kisielewskiego, prezesa Kino Polska TV, Polsat po przejęciu Netii i kanałów telewizyjnych ZPR Media wkrótce znacznie zwiększy swój udział w rynku. - To będzie miało duży wpływ na cały nadchodzący rok, zwłaszcza że rynek czeka teraz na kolejny wielki ruch, czyli przejęcie Scripps Network Interactive przez Discovery Communications i znaczenie tej transakcji dla TVN - mówi Kisielewski.

Podobnego zdania jest Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Według niej następstwem przejęcia Scripps Network Interactive przez Discovery Communications w Polsce była późniejsza decyzja Polsatu o przejęciu kanałów telewizyjnych od ZPR. Wiley zwraca też uwagę na zakup przez Walt Disney Company większości biznesów konkurencyjnego koncernu 21st Century Fox. - Disney będzie teraz w stanie kontrolować ogromny zasób wszelkich produkcji telewizyjnych, filmowych, cyfrowych i pośrednio różnego rodzaju produktów dostępnych w serwisach SVoD - twierdzi Izabella Wiley. 

Barbara Bilińska, dyrektor programowy Telewizji Wirtualna Polska, komentując przejęcie TVN przez Discovery, zauważa: - Pamiętam takie czasy, a byłam wtedy dyrektorem programowym kanałów Discovery w Polsce, jak Kasia Kieli (prezes i dyrektor zarządzająca Discovery Networks na Europę, Bliski Wschód i Afrykę - przyp. red.) przekonywała nas w 2008 roku: Zobaczycie, jeszcze kiedyś przejmiemy TVN. Jak widać, marzenia się spełniają.

Zdaniem Macieja Staneckiego, członka zarządu Telewizji Polskiej, najważniejsze wydarzenia 2017 roku na rynku telewizyjnym to: inwestycja Polsatu w stacje ZPR Media i kupno Netii, a także nabycie naziemnej stacji Metro przez właściciela TVN. Uważa też, że jednym z najważniejszych dla rynku telewizyjnego wydarzeń 2017 roku jest "powrót do Telewizji Polskiej, aż na 5 najbliższych lat, do transmisji meczów piłkarskich polskiej drużyny narodowej" - napisał w e-mailu do "Presserwisu". Ponadto Stanecki za wydarzenie roku 2017 uznał "rozpoczęcie przez UKE procedury zmierzającej do uznania firmy Emitel za podmiot o pozycji znaczącej na rynku 18/2003" (segment transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych - przyp. red.).

(Mackuch, 28.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo