Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rok 2017 na rynku telewizyjnym przyniósł zmiany własnościowe

Bogusław Kisielewski (screen YouTube)

Rok 2017 to czas poważnych zmian własnościowych na rynku telewizyjnym - podkreślają przedstawiciele branży. Jako najważniejsze wydarzenia mijającego roku wymieniają przejęcie Netii i kanałów telewizyjnych ZPR Media przez Polsat, a także zakup Scripps Network Interactive przez Discovery Communications. 

Według Bogusława Kisielewskiego, prezesa Kino Polska TV, Polsat po przejęciu Netii i kanałów telewizyjnych ZPR Media wkrótce znacznie zwiększy swój udział w rynku. - To będzie miało duży wpływ na cały nadchodzący rok, zwłaszcza że rynek czeka teraz na kolejny wielki ruch, czyli przejęcie Scripps Network Interactive przez Discovery Communications i znaczenie tej transakcji dla TVN - mówi Kisielewski.

Podobnego zdania jest Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Według niej następstwem przejęcia Scripps Network Interactive przez Discovery Communications w Polsce była późniejsza decyzja Polsatu o przejęciu kanałów telewizyjnych od ZPR. Wiley zwraca też uwagę na zakup przez Walt Disney Company większości biznesów konkurencyjnego koncernu 21st Century Fox. - Disney będzie teraz w stanie kontrolować ogromny zasób wszelkich produkcji telewizyjnych, filmowych, cyfrowych i pośrednio różnego rodzaju produktów dostępnych w serwisach SVoD - twierdzi Izabella Wiley. 

Barbara Bilińska, dyrektor programowy Telewizji Wirtualna Polska, komentując przejęcie TVN przez Discovery, zauważa: - Pamiętam takie czasy, a byłam wtedy dyrektorem programowym kanałów Discovery w Polsce, jak Kasia Kieli (prezes i dyrektor zarządzająca Discovery Networks na Europę, Bliski Wschód i Afrykę - przyp. red.) przekonywała nas w 2008 roku: Zobaczycie, jeszcze kiedyś przejmiemy TVN. Jak widać, marzenia się spełniają.

Zdaniem Macieja Staneckiego, członka zarządu Telewizji Polskiej, najważniejsze wydarzenia 2017 roku na rynku telewizyjnym to: inwestycja Polsatu w stacje ZPR Media i kupno Netii, a także nabycie naziemnej stacji Metro przez właściciela TVN. Uważa też, że jednym z najważniejszych dla rynku telewizyjnego wydarzeń 2017 roku jest "powrót do Telewizji Polskiej, aż na 5 najbliższych lat, do transmisji meczów piłkarskich polskiej drużyny narodowej" - napisał w e-mailu do "Presserwisu". Ponadto Stanecki za wydarzenie roku 2017 uznał "rozpoczęcie przez UKE procedury zmierzającej do uznania firmy Emitel za podmiot o pozycji znaczącej na rynku 18/2003" (segment transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych - przyp. red.).

(Mackuch, 28.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszym inwestorem na giełdzie

Zbigniew Solorz (fot. Telewizja Polsat)

"Puls Biznesu" opublikował listę najbogatszych inwestorów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pierwsze miejsce zajmuje Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu.

Wartość pakietów, które posiada Solorz-Żak, wyceniono na ok. 9,47 mld zł (to Cyfrowy Polsat, ZE PAK i ATM Grupa) - dla porównania w ubiegłym roku akcje z jego portfela warte były 9,33 miliardów.

Wśród właścicieli firm działających na pograniczu mediów w notowaniu znaleźli się Panos Germanos z akcjami wartymi 2,35 mld i Thor Bjorgolfsson - 2,32 mld (obaj Play Communications - operator sieci komórkowej Play).

Na liście znaleźli się także Heronim Ruta (Cyfrowy Polsat - 1,34 mld), Marcin Iwiński (1,22 mld – CD Projekt) oraz Michał Kiciński (1,05 mld - CD Projekt).

"Puls Biznesu" wycenił portfele na podstawie kursu zamknięcia z 22 grudnia 2017.

(28.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo