Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 21, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic: decyzja KE ws. Polski pomija atak na media

Reporterzy bez Granic uważają, że decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu UE jest istotna. Wyrazili jednak żal, że w uzasadnieniu decyzji pominięto atak na media.

"Witamy tę decyzję, która pokazuje determinację, aby bronić demokratycznego modelu europejskiego" - powiedziała szefowa biura Reporterów bez Granic w Brukseli Julie Majerczak. Dodała też: "Niemniej żałujemy, że Komisja zajmuje się jedynie kwestią sądownictwa i ignoruje ataki na media ze strony ultrakonserwatywnego rządu PiS".

W oświadczeniu prasowym Reporterzy bez Granic zaznaczyli, że "sytuacja w Polsce jest alarmująca", a rząd "podejmuje działania zastraszające niezależnych dziennikarzy".

Przypomnieli też, że Polska znalazła się na pozycji 54. rankingu tej organizacji Indeks wolności prasy 2017 (World Press Freedom Index), obejmującym 180 krajów, o siedem miejsc niżej niż w roku poprzednim, w którym przesunęła się w dół aż o 29 miejsc.

(PAP, JOK, 21.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 21, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja Agory tnie koszty i wycofuje się ze wsparcia dla "Zeszytów Literackich"

Kwartalnik "Zeszyty Literackie" ukazywał się w Warszawie od 1990 roku. Wcześniej wydawany był w Paryżu (fot. Agora i Zeszytyliterackie.pl)

Fundacja Agory radykalnie zmniejsza wydatki, rezygnując z wielu programów, w których do tej pory uczestniczyła. Nadal będzie finansowała nagrodę literacką Nike, ale wycofuje się min. ze sponsorowania kwartalnika "Zeszyty Literackie".   

"Fundacja Agory zmuszona jest radykalnie zmniejszyć swoje wydatki" - poinformowała Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze. Jak dodaje, z licznych programów, w których uczestniczyła Fundacja, "pozostawia jedynie Nagrodę Literacką Nike i prowadzone z »Gazetą Wyborczą« akcje społeczne, finansowane z 1 proc. odpisu podatkowego". Graboś podaje, że Fundacja wycofa się także z finansowania innych akcji.

Oszczędności mogą doprowadzić także do tego, że z rynku zniknie kwartalnik "Zeszyty Literackie" (Fundacja Zeszytów Literackich). Wydawca ma zapewnione finansowanie jedynie do września 2018 roku. W bieżącym, 140. numerze "Zeszytów" zamieszczono list do czytelników, w którym redakcja informuje: "w 2018 roku, po 26 latach, pomoc naszego sponsora ustanie". Zespół apeluje "o jak najszybsze wykupienie prenumeraty".

- Nie poradzimy sobie bez głównego sponsora. Początkowo utrzymywała nas "Gazeta Wyborcza", potem Agora - mówi Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna kwartalnika "Zeszyty Literackie". - Z Instytutu Książki tylko czasami dostajemy niewielkie dotacje na określone cele. Pomoc z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest znikoma i przeznaczona tylko na konkretne projekty. Jedynie stały sponsor zapewniał nam stabilność i możliwość planowania konkretnego budżetu. Grozi nam zamknięcie - dodaje Toruńczyk.

Więcej w "Presserwisie".

(Mackuch, 21.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo