Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 12, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

”Śmierć w komisariacie” wśród materiałów nagrodzonych Grand Press

(Fot. Adam Guz)

12 grudnia br. wieczorem podczas gali finałowej 21. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy laureatów nagród za najlepsze materiały dziennikarskie.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Przyznaje je jury Grand Press. Do konkursu zgłoszono 800 prac. Zwycięzcy w kategoriach otrzymali czek o równowartości 1000 euro a w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne dodatkowo smartfon Huawei - Mate 10 Pro. Uroczysta gala wręczenia nagród obyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Kategorię News wygrała informacja ”Faktów” RMF FM – ”Zderzenie kolumny rządowej. Premier Beata Szydło w szpitalu”. Rozgłośnia jako pierwsze medium poinformowały o wypadku samochodu wiozącego premier Beatę Szydło w Oświęcimiu.

W kategorii Dziennikarstwo śledcze nagrodzony został materiał ”Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (”Superwizjer” TVN 24) odkrywający prawdę o śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka, którego w komisariacie Wrocław Stare Miasto policjanci dręczyli i torturowali za pomocą paralizatora, a potem przez rok ukrywali tę zbrodnię przed opinią publiczną. Partnerem kategorii Dziennikarstwo śledcze był Lux Med.

W kategorii Publicystyka za najlepszy uznano tekst ”W imię brata” ("Tygodnik Powszechny"), w którym Andrzej Stankiewicz na licznych przykładach pokazuje, jak bardzo bieżąca polityka uprawiana przez Jarosława Kaczyńskiego odstaje od idei, które głosił jego brat, były prezydent Polski. Partnerem kategorii Publicystyka był ZAiKS.

Najlepszy reportaż prasowy to ”Dom zły” Katarzyny Włodkowskiej („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) opisujący tragiczną historię Ewy, którą mąż przez dwa lata więził w piwnicy, głodził, bił i gwałcił, lecz żadne urzędy i organy ścigania jej nie uwierzyły i nie pomogły.

Kategorię Reportaż radiowy wygrał materiał ”Kenia – wojna o trawę” Agaty Kasprolewicz (Program I Polskiego Radia) opowiadający o tym, jak politycy w Kenii, walcząc o głosy w wyborach, wykorzystują nienawiść rasową.

Natomiast kategorię telewizyjną wygrał reportaż ”Jak zamordowano Iwonę Cygan” Anny Barańskiej-Całek i Michała Fui („Superwizjer” TVN 24), którzy 19 lat po głośnym zabójstwie w Szczucinie dotarli do ważnych świadków i wcześniej niepublikowanych dokumentów, wskazując nowe poszlaki mogące obciążać policjantów.

Najlepszy wywiad zrobiła Magdalena Kicińska („Wysokie Obcasy – Gazeta Wyborcza”). Kategorię wygrała jej rozmowa (pt. ”Bił mnie tylko w nocy”) z Karoliną Piasecką, której mąż polityk, zdeklarowany katolik, latami znęcał się nad żoną i terroryzował córki.

Najlepszy w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne był zdaniem jury cykl „Bezprawie. Sieci apteczne od środka”, w którym Patryka Słowika i Jakuba Styczyńskiego (”Dziennik Gazeta Prawna”) opisują biznes apteczny, jego mroczną stronę i wielkie pieniądze, które sprawiają, że państwowi kontrolerzy są bezradni. Partnerem kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne był HUAWEI.

Zobacz listę nominowanych do Grand Press 2017.

Mecenas konkursu i gali to Kulczyk Investments. Sponsorzy konkursu i gali: Huawei i Grupa Lux Med. Partner nagrody Grand Press Digital: Facebook. Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro. Sponsor nagrody im. B.Tomaszewskiego: BGŻ BNP Paribas. Partnerzy konkursu i gali: ZAiKS, Grupa Żywiec, KGHM Polska Miedź SA, Google.

(CP, 12.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jury Grand Press wzywa KRRiT do odstąpienia od kary dla TVN 24

Jury Grand Press 2017 (fot. Adam Guz/Press)

"Wyrażamy zdecydowany protest przeciwko nałożeniu przez KRRIT kary na stację TVN 24 za relacjonowanie ubiegłorocznych protestów obywatelskich przed Sejmem RP" - oświadczyło jury konkursu Grand Press.

- Wydaje nam się, że to było na tyle istotne, na tyle ważne, na tyle bezprecedensowe i potencjalnie o tak istotnych konsekwencjach, że warto, żebyśmy się wypowiedzieli - mówił podczas gali Grand Press Dariusz Rosiak z Polskiego Radia, jeden z jurorów. Rosiak odczytał protest dziennikarzy, członków jury Grand Press.

Warszawa, 12 grudnia 2017 roku

Protest dziennikarzy, członków jury Grand Press

Wyrażamy zdecydowany protest przeciwko nałożeniu przez KRRiT kary na stację TVN 24 za  relacjonowanie ubiegłorocznych protestów obywatelskich przed Sejmem RP. 
Organizacje medialne są powołane do tego, by relacjonować ważne wydarzenia publiczne, a próby prawnego ograniczania swobody takich relacji są nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. 
Decyzja Krajowej Rady może być rozumiana jako próba zastraszania nadawcy, którego przekaz nie podoba się rządzącym. Nie wolno nam godzić się na tego typu działania, ponieważ podważają one istotę funkcjonowania mediów, jaką jest wolność słowa.

Wzywamy władze KRRiT do odstąpienia od kary i poszanowania dla niezależności mediów w Polsce. 

Jury Grand Press 2017

KRRiT, nakładając na nadawcę TVN 24 karę 1,48 mln zł (najwyższą w historii Krajowej Rady), uznała, że stacja naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 Ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

 


(KOZ, 13.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo