Dział: RADIO

Dodano: Listopad 29, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Laureatka Złotego Mikrofonu oddaje nagrodę

Dziennikarka Polskiego Radia Anna Szewczuk-Czech, lauretka Złotego Mikrofonu w 2014 roku, poinformowała, że oddaje nagrodę. ”Oddając Złoty Mikrofon chciałabym zaprotestować przeciwko bagatelizowaniu i deprecjonowaniu dziedziny, której poświęciłam wiele lat swojego życia i która stanowi ważną część kultury narodowej” – napisała do kapituły nagrody i zarządu Polskiego Radia.

Anna Szewczuk-Czech z Radiowego Centrum Kultury Ludowej otrzymała Złoty Mikrofon w listopadzie 2014 roku. Kapituła doceniła jej pracę w dziedzinie prezentacji polskiej muzyki ludowej na antenie Polskiego Radia.

”Dziś z wielkim żalem oddaję Szanownej Kapitule moją nagrodę i zwracam się z prośbą o wykreślenie mojego nazwiska z listy laureatów Złotego Mikrofonu” – napisała do członków kapituły nagrody i zarządu Polskiego Radia. Jak przyznaje, Złoty Mikrofon to "najważniejsza dla każdego radiowca nagroda".

”Moja działalność antenowa, mój dorobek zawodowy zostały, w mojej ocenie, poddane druzgocącej i niemerytorycznej krytyce. Na spotkaniu dotyczącym przyszłości Radiowego Centrum Kultury Ludowej (24 lipca 2017) podważono zarówno moje kompetencje, umiejętności dziennikarskie, jak i sposób prezentacji oraz obecności na antenie Programu 2 dziedzictwa niematerialnej kultury polskiej wsi” – czytamy w piśmie dziennikarki.

”Oddając Złoty Mikrofon chciałabym zaprotestować przeciwko bagatelizowaniu i deprecjonowaniu dziedziny, której poświęciłam wiele lat swojego życia i która stanowi ważną część kultury narodowej” – napisała. ”Bieżący rok to dla mnie szczególnie trudny zawodowy okres. Odmówiono mi prawa do pracy zgodnie z moimi przekonaniami, sumieniem i etyką dziennikarską, a przecież te zasady powinny być fundamentem pracy każdego dziennikarza” – uważa.

(KOZ, 29.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 30, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dołęgowska i Maliborska-Prażmowska wśród laureatów Złotych Mikrofonów

(fot. pixabay.com)

Hanna Dołęgowska, Maciej Kubera, Magdalena Łoś-Komarnicka, Małgorzata Maliborska-Prażmowska i Małgorzata Raducha są tegorocznymi laureatami Złotych Mikrofonów, nagród Polskiego Radia. Maliborska-Prażmowska zadedykowała nagrodę osobom, które musiały odejść z Trójki w ciągu ostatnich dwóch lat.

Hanna Dołęgowska, dyrektor i redaktor naczelna radiowej Czwórki, otrzymała Złoty Mikrofon "za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu jako sposobu na życie".

Maciej Kubera z Teatru Polskiego Radia odebrał Złoty Mikrofon "za muzyczność w słowie, za słowo w muzyce, pryncypialność i kompetencje reżysera dźwięku w Teatrze Polskiego Radia".

Dziennikarkę Programu II Magdalenę Łoś-Komarnicką wyróżniono "za pasjonujące opowiadanie o muzyce dawnej i odnajdywanie dla niej współczesnego kontekstu. Za ujmującą osobowość, radiową wszechstronność i gotowość koleżeńskiej pomocy w radiowym drugim planie".

Małgorzatę Maliborską-Prażmowską z radiowej Trójki uhonorowano "za stworzenie serwisów informacyjnych o szczególnym, właściwym Trójce charakterze. Za słowa, które zawsze oddają istotę rzeczy".

"Złoty Mikrofon dedykuję tym niemal 30 osobom, które musiały odejść z Programu III w ciągu ostatnich dwóch lat - od Marcina Zaborskiego po Roberta Kantereita. Bardzo mi was brakuje” - mówiła Małgorzata Maliborska-Prażmowska, odbierając nagrodę.

Małgorzata Raducha z Programu I Polskiego Radia została nagrodzona "za umiejętność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, opowiadanie o rzeczach zwykłych i niezwykłych w sposób pełen kultury i emocji".

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon, którego laureatem został Leszek Długosz "za obecność na antenach Polskiego Radia, dzięki której realizowana jest prawdziwa misja publicznego nadawcy, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne i konsekwentne występowanie w obronie wartości".

Gala wręczenia Złotych Mikrofonów odbyła się w środę 29 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy wręczona w 1969 roku. Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku.

(KOZ, 30.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.