Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP Info na Twitterze "uśmierciła" wolną Polskę

(screen:Youtube.com)

Podczas relacji z centralnych obchodów Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie TVP Info zamieściła na Twitterze cytat z przemówienia prezydenta RP, w którym zabrakło dwóch liter. W wyniku pomyłki zmieniony został sens wystąpienia Andrzeja Dudy. 

11 listopada br. na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda powiedział: "Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości". TVP Info relacjonowała obchody min. na Twitterze. O godzinie 12.57  zamieszczono tam wpis, w którym zabrakło dwóch liter. Internauci zobaczyli cytat: "Nie żyje wolna, suwerenna Polska".  Tweet był widoczny przez blisko pół godziny. Pomyłkę publicznej telewizji zauważyli nie tylko internauci. Odnotowały ją liczne media i komentowali politycy. "Choć raz media narodowe napisały prawdę o obecnej sytuacji w #Polska. #11listopada" - tak na Twitterze sprawę pomyłki skomentował Damian Syjczak z SLD.  

(Mackuch, 11.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 12, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minister cyfryzacji chce, żeby serwisy społecznościowe podlegały polskiemu prawu

(fot.Youtube.com)

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, nie ma jeszcze gotowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ale zapowiada, że chce, aby Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i usuwać zamieszczanych na nim treści. Proponuje też, aby sądy zajmowały się fake newsami.

Zamierzenia ministerstwa wobec regulacji prawnej Anna Streżyńska ujawniła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" i podczas konferencji w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Po wprowadzonych zmianach prawnych użytkownicy mediów społecznościowych sami mieliby zgłaszać hejt i fake newsy, a o prawdziwości zamieszczanych informacji decydowałyby sądy 24-godzinne. Facebook nie mógłby też sam decydować o zablokowaniu profili i usunięciu wpisów niezgodnych z jego regulaminem. Zdaniem Streżyńskiej będzie to zgodne z prawem polskim i międzynarodowym.

Przeciwnego zdania jest Szymon Gutkowski z agencji DDB Warszawa. – To rozwiązanie proponowane przez minister Streżyńską teoretycznie wygląda dobrze, ale w praktyce jest niemożliwe do wyegzekwowania, gdyż  Facebook jest amerykańską firmą i świadczy usługi spoza granic Polski. Pomysł, żeby ktoś, kto kogoś pomawia czy rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, został szybko za to ukarany, jest dobrym pomysłem - komentuje Gutkowski. Jego zdaniem zasadnicze pytanie brzmi jednak, czy w ogóle chcemy, żeby internet był regulowany na poziomie 200 państw? - Bardziej zaufałbym serwisom społecznościowym, bo w ich najlepszym interesie jest chronić nas przed fałszywymi informacjami, które użytkownicy sami do sieci wrzucają – dodaje Gutkowski.

Odmiennego zdania jest Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon. - To, żeby Facebook mógł podlegać polskiemu prawu, jest jak najbardziej wykonalne, gdyż portal ten od dawna jest firmą globalną, która posiada obecność prawną w krajach, w których funkcjonuje, i w Polsce ma również obecność prawną. To, że w Polsce ma tylko biuro marketingowe, nie oznacza, że tutaj go nie ma - mówi Szymielewicz.


(PM, 12.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo