Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP w 2018 roku ma dostać z budżetu państwa prawie 1 mln zł mniej niż w br.

Polska Agencja Prasowa w przyszłym roku ma otrzymać o 900 tys. zł mniejszą dotację z budżetu państwa niż w 2017 roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że w projekcie ustawy budżetowej na 2018 rok zaplanowana dotacja dla PAP wynosi 8 mln zł. Ministerstwo wnioskowało o taką kwotę z budżetu państwa. Natomiast dotacja na br. dla PAP wynosi 8,9 mln zł i - jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" - jest wyższa prawie trzykrotnie niż w 2015 i 2016 roku. W tych latach PAP otrzymała odpowiednio: 2,9 mln zł i 2,5 mln zł. 

- Pieniądze z dotacji na dany rok zwykle wpływały do września - mówi Artur Dmochowski, który w połowie października zrezygnował z funkcji prezesa PAP. W tym roku spółka dotacji jeszcze nie dostała. Centrum Informacyjne MKiDN tłumaczy, że dopiero 30 października br. została podpisana umowa z PAP, na mocy której środki budżetowe wypłacone zostaną w trzech transzach, najpóźniej do grudnia br. "Wypłata I transzy nastąpi nie później niż w ciągu 14 dni od zawarcia umowy" - zapewnia Centrum Informacyjne MKiDN. 

Jak już informowaliśmy, sytuacja finansowa spółki jest trudna. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że PAP ma problem m.in. z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec ZUS, choć zaciągnęła już 2 mln zł kredytu na bieżącą działalność. Nowe władze PAP poinformowały pracowników, że agencja na koniec roku ma zanotować "znaczącą" stratę.


(Mackuch, 02.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporterzy nie przyjmują przeprosin "Gazety Polskiej" za wykorzystanie ich zdjęć

Tomasz Ejtminowicz żąda od "Gazety Polskiej" opublikowania pełnego tekstu przeprosin (fot. profil Tomasza Ejtminowicza na Facebooku)

"Gazeta Polska" przeprosiła fotoreporterów Agencji Forum Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego za wykorzystanie ich fotografii na okładce "GP", która uderzała w uchodźców. Fotoreporterzy nie są jednak usatysfakcjonowani tymi przeprosinami. Ich pełnomocnik zapowiada podjęcie kolejnych kroków w tej sprawie. 

"GP" na okładce numeru datowanego na 26 lipca br. wykorzystała zdjęcia Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego. Według fotoreporterów okładka nawoływała do nienawiści wobec imigrantów. 25 sierpnia br. w piśmie do "GP" zażądali oni przeprosin za naruszenie autorskich praw osobistych i wpłacenia 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.
31 października br. "GP" na 10 stronie wydania drukowanego przeprosiła fotoreporterów "za naruszenie integralności Ich utworów fotograficznych, z których korzystaliśmy tworząc grafikę zamieszczoną na okładce Gazety Polskiej z dnia 26 lipca 2017 r. Intencją redaktora naczelnego ani wydawcy, nie było nigdy wykorzystanie zdjęć w sposób odmienny od woli Autorów, ani naruszenie więzi Twórców z utworami". Przeprosiny ukazały się też na dole strony Gazetapolska.pl oraz na Facebooku, a podpisał się pod nimi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "GP".
- Tekst nas nie satysfakcjonuje. Znacznie różni się od tego, który zaproponowaliśmy. Przeprosiny są pozorne i stanowczo nieadekwatne do naruszenia - uważa radca prawny Tomasz Ejtminowicz, pełnomocnik fotoreporterów. Ejtminowicz twierdzi, że z przeredagowanej treści czytelnik nie jest w stanie nic zrozumieć. - Nie ma tam ani słowa o kontekście, w jakim zostały zrobione fotografie - stwierdza pełnomocnik.
Tomasz Ejtminowicz zapowiada, że wkrótce do "GP" trafi kolejne pismo, w którym zażąda opublikowania pełnego tekstu przeprosin bez skrótów. Chce, by przeprosiny ukazały się na okładce, w ramce.
Z Tomaszem Sakiewiczem nie udało się nam skontaktować.

(Mackuch, 02.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY