Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze i artyści kwestują na cmentarzach

1 listopada dziennikarze i artyści zbierają pieniądze na remont grobowców (screen: Youtube.com)

Dziennikarze i artyści, w tym aktorzy telewizyjni i teatralni, kwestują na warszawskich cmentarzach. Na Starych Powązkach zbierają pieniądze na remont grobowców w Alei Katakumbowej. Na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim na odnowienie mauzoleum Hermana Junga, a na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym  na renowację nagrobków wokół kaplicy Leopolda Kronenberga.

W największej zbiórce na Starych Powązkach uczestniczy ok. 250 osób - informuje "Gazeta Wyborcza". Wśród nich są min. dziennikarze Katarzyna Dowbor i Maciej Orłoś. Ponadto wielu znanych aktorów: Artur Barciś, Jan Englert, Kazimierz Kaczor, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Zofia Kucówna, Piotr Machalica, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Maria Pakulnis, Anna Seniuk, Dorota Stalińska, Karol Strasburger, Joanna Szczepkowska, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Zawadzka, Jerzy Zelnik, oraz aktorska rodzina Damięckich. Kwesta potrwa 1 listopada br. do zmroku. 

Do zmierzchu 1 listopada trwa też kwesta na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie. Biorą w niej udział dziennikarze: Renata Kim, Michał Ogórek i Szymon Hołownia. Ponadto aktorzy telewizyjni i teatralni: Anna Seniuk, Arkadiusz Janiczek z rodziną, Michał Piela, Marcin Perchuć, Barbara Bursztynowicz, Krystyna Janda, Anna Nehrebecka, Bożena Stachura, Beata Ścibakówna, Anna Dereszowska, Anna Serafińska, Mateusz Banasiuk i Wojciech Wiliński.   

Kwesta trwa także na cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Zbiórkę organizuje tu Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej.  

(Mackuch, 01.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP w 2018 roku ma dostać z budżetu państwa prawie 1 mln zł mniej niż w br.

Polska Agencja Prasowa w przyszłym roku ma otrzymać o 900 tys. zł mniejszą dotację z budżetu państwa niż w 2017 roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że w projekcie ustawy budżetowej na 2018 rok zaplanowana dotacja dla PAP wynosi 8 mln zł. Ministerstwo wnioskowało o taką kwotę z budżetu państwa. Natomiast dotacja na br. dla PAP wynosi 8,9 mln zł i - jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" - jest wyższa prawie trzykrotnie niż w 2015 i 2016 roku. W tych latach PAP otrzymała odpowiednio: 2,9 mln zł i 2,5 mln zł. 

- Pieniądze z dotacji na dany rok zwykle wpływały do września - mówi Artur Dmochowski, który w połowie października zrezygnował z funkcji prezesa PAP. W tym roku spółka dotacji jeszcze nie dostała. Centrum Informacyjne MKiDN tłumaczy, że dopiero 30 października br. została podpisana umowa z PAP, na mocy której środki budżetowe wypłacone zostaną w trzech transzach, najpóźniej do grudnia br. "Wypłata I transzy nastąpi nie później niż w ciągu 14 dni od zawarcia umowy" - zapewnia Centrum Informacyjne MKiDN. 

Jak już informowaliśmy, sytuacja finansowa spółki jest trudna. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że PAP ma problem m.in. z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec ZUS, choć zaciągnęła już 2 mln zł kredytu na bieżącą działalność. Nowe władze PAP poinformowały pracowników, że agencja na koniec roku ma zanotować "znaczącą" stratę.


(Mackuch, 02.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo