Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Newsweek" wygrał proces ze stowarzyszeniem Mateusza Piskorskiego

"Newsweek" wygrał w sądzie z ECAG, stowarzyszeniem Mateusza Piskorskiego (screen: Youtube.com)

"Newsweek" (RASP) wygrał w sądzie z Europejskim Centrum Analiz Geopolitycznych, stowarzyszeniem Mateusza Piskorskiego, byłego posła Samoobrony. Wyrok jest prawomocny. Oznacza, że można nazywać ECAG "agenturą wpływu".

Chodzi o tekst "Euroazjaci w Warszawie" ze stycznia 2013 roku. Michał Kacewicz i Michał Krzymowski opisali w nim działalność ECAG, think tanku byłego rzecznika Samoobrony Mateusza Piskorskiego. Dziennikarze pisali między innymi o: "kontaktach z rosyjskimi służbami, podróżach zagranicznych finansowanych przez Moskwę i wizytach w krwawych reżimach". W tekście pojawiło się sformułowanie "agentura wpływu". ECAG uznało artykuł za naruszenie dóbr i wytoczyło "Newsweekowi" proces o zniesławienie.

Sprawa trwała cztery i pół roku. Po tym, jak ECAG wygrało w pierwszej instancji, sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, a ten w całości oddalił powództwo ECAG-u. Wyrok zapadł 25 października br. i jest prawomocny. "Newsweek" nie musi przepraszać stowarzyszenia Mateusza Piskorskiego ani płacić mu odszkodowania. Zgodnie z orzeczeniem  ECAG musi zwrócić wydawcy "Newsweeka" 19 tys. zł kosztów sądowych.

"Newsweek" informując o wyroku przypomina, że Mateusz Piskorski w 2016 roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

(Mackuch, 01.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze i artyści kwestują na cmentarzach

1 listopada dziennikarze i artyści zbierają pieniądze na remont grobowców (screen: Youtube.com)

Dziennikarze i artyści, w tym aktorzy telewizyjni i teatralni, kwestują na warszawskich cmentarzach. Na Starych Powązkach zbierają pieniądze na remont grobowców w Alei Katakumbowej. Na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim na odnowienie mauzoleum Hermana Junga, a na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym  na renowację nagrobków wokół kaplicy Leopolda Kronenberga.

W największej zbiórce na Starych Powązkach uczestniczy ok. 250 osób - informuje "Gazeta Wyborcza". Wśród nich są min. dziennikarze Katarzyna Dowbor i Maciej Orłoś. Ponadto wielu znanych aktorów: Artur Barciś, Jan Englert, Kazimierz Kaczor, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Zofia Kucówna, Piotr Machalica, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Maria Pakulnis, Anna Seniuk, Dorota Stalińska, Karol Strasburger, Joanna Szczepkowska, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Zawadzka, Jerzy Zelnik, oraz aktorska rodzina Damięckich. Kwesta potrwa 1 listopada br. do zmroku. 

Do zmierzchu 1 listopada trwa też kwesta na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie. Biorą w niej udział dziennikarze: Renata Kim, Michał Ogórek i Szymon Hołownia. Ponadto aktorzy telewizyjni i teatralni: Anna Seniuk, Arkadiusz Janiczek z rodziną, Michał Piela, Marcin Perchuć, Barbara Bursztynowicz, Krystyna Janda, Anna Nehrebecka, Bożena Stachura, Beata Ścibakówna, Anna Dereszowska, Anna Serafińska, Mateusz Banasiuk i Wojciech Wiliński.   

Kwesta trwa także na cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Zbiórkę organizuje tu Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej.  

(Mackuch, 01.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo