Dział: PRASA

Dodano: Październik 26, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Piątek wśród nominowanych do Nagrody Wolności Prasy

Tomasz Piątek (fot. screen z YouTube)

Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” został nominowany do Nagrody Wolności Prasy, przyznawanej przez organizację Reporterzy bez Granic.

Tomasz Piątek znalazł się wśród 18 nominowanych do dorocznej Nagrody Wolności Prasy, którą od 26 lat przyznaje organizacja broniąca prawa do informacji i wolności mediów Reporterzy bez Granic. Nagroda Wolności Prasy ma zostać wręczona 7 listopada br.
Po wydaniu książki „Macierewicz i jego tajemnice” o powiązaniach ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami specjalnymi, MON złożyło na dziennikarza doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej z artykułu mówiącego o tym, że „kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych”, może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek ma być też ścigany za „publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP” (za to grozi do dwóch lat więzienia). Na stronie organizacji Repoterzy bez granic przypomniano też, że Tomasz Piątek stał się celem ataków ze strony prorządowych mediów w Polsce.
Tomasza Piątka w obronę brały już m.in.: International Press Institute, Reporterzy bez Granic, Freedom House, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers' Association, European Federation of Journalists, European Centre for Press and Media Freedom, Global Editors Network, Index on Censorship oraz South East Europe Media Organisation.

(26.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Październik 26, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Naczelny rosyjskiej „Nowej Gazety” chce uzbroić swoich dziennikarzy

fot. Pixabay.com

Redaktor naczelny rosyjskiej niezależnej „Nowej Gazety” Dmitrij Muratow w radiu Echo Moskwa oświadczył, że jest zmuszony do uzbrojenia dziennikarzy, bo w Rosji coraz częściej dochodzi do napadów na pracowników mediów – poinformował Biełsat TV.

Dmitrij Muratow powiedział, że dziennikarze „Nowej Gazety” mają zostać wyposażeni w pistolety do samoobrony na gumowe kule. Jest to związane z licznymi napadami na dziennikarzy. Od początku istnienia „Nowej Gazety” zabito sześciu dziennikarzy tego tytułu, a jeden prawdopodobnie został otruty. Naczelny „Nowoj Gazety” przypomniał też liczne przypadki napadów na dziennikarzy w Rosji. 23 października br. napastnik wtargnął do redakcji radia Echo Moskwa i ranił w szyję nożem zastępczynię naczelnego Tatianę Felgengauer. Dmitrij Muratow zauważył, że zleceniodawcy napadów na dziennikarzy w Rosji pozostają bezkarni. „Chętnie wyślę współpracowników na szkolenie. Oficjalnie zawrzemy umowę z MSW. Będziemy przepisywać (dziennikarzom – przyp. red.) i kupować broń do samoobrony, zdawać na niej testy” - zapowiedział Muratow. I dodał: „Nie mam innego wyjścia”.

(MAK, 26.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo