Dział: PRASA

Dodano: Październik 24, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK wraca do decyzji o przejęciu Mediów Regionalnych przez Polska Press

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy Polska Press Grupa wykonała jego zalecenia z 2013 roku dotyczące przejęcia Mediów Regionalnych. Jeżeli coś znajdzie, to może nakazać podział koncernu, który obecnie jest wydawcą 19 dzienników.

UOKiK prowadzi kontrolę w oddziałach Polska Press w Warszawie i Lublinie. W październiku 2013 roku Urząd zgodził się na przejęcie Mediów Regionalnych (wydawca dzienników regionalnych) przez niemiecki koncern pod warunkiem, że sprzeda niezależnemu podmiotowi "Dziennik Wschodni" oraz jego domeny internetowe (na Lubelszczyźnie już wcześniej Polska Press miała "Kurier Lubelski"). W kwietniu 2014 roku UOKiK zaakceptował nowego właściciela "Dziennika Wschodniego", którym została spółka Corner Media, powiązana z lubelskim przedsiębiorcą działającym w branży nieruchomości. "We wszczętym postępowaniu sprawdzającym UOKiK kontroluje, czy spółka Polska Press wykonała nałożony warunek, przede wszystkim, czy nie pozostaje z podmiotem wydającym sprzedany tytuł w zależnych od siebie relacjach handlowych" - informuje w komunikacie prasowym Marek Niechciał, prezes UOKiK. "Materiały, które dostaniemy, mogą powodować kolejne nasze pytania. W zależności, jak druga strona będzie odpowiadać, kontrola może trwać dłużej lub krócej. To jest proces wielomiesięczny" - dodaje Niechciał. Maksymalna kara za niewykonanie decyzji Urzędu wynosi 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. Ponadto Urząd może nakazać podział przedsiębiorstwa, które powstało na podstawie zgody wydanej w wyniku udowodnionego oszustwa przedsiębiorców. W niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marek Niechciał stwierdził, że UOKiK nie ma obecnie prawnych możliwości podzielenia przedsiębiorstw działających na rynku medialnym, ale zaznaczył, że regulacje unijne dają możliwość, aby "przynajmniej nowe połączenia lub przejęcia były rozpatrywane nie tylko pod względem antymonopolowym, ale także uwzględniały ważne interesy państwa". Dodał też, że "w Polsce ogromny wpływ na rynku medialnym mają firmy niemieckie, przez co pewne tematy są prezentowane w określony sposób, a o innych z kolei nie mówi się wcale".

"Zdaniem Polska Press sp. z o.o. cały proces sprzedaży przedsiębiorstwa wydającego »Dziennik Wschodni« został zrealizowany zgodnie z wytycznymi oraz za zgodą UOKiK" - informuje Joanna Pazio, rzecznik prasowa Polska Press Grupy. 

- Z tego, co mi wiadomo, nie ma żadnej umowy handlowej, która by nas wiązała z Polska Press - zapewnia Krzysztof Wiejak, prezes Corner Media i redaktor naczelny "Dziennika Wschodniego".


(Mackuch, MK, 24.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Październik 24, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Portugalski tygodnik poprawił artykuł o Auschwitz po interwencji ambasady RP

(fot. pixabay.com)

Po interwencji ambasady RP portugalski tygodnik "Expresso" poprawił w poniedziałek tekst o Auschwitz. W sobotnim artykule tego opiniotwórczego tygodnika napisano o "obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 roku".

O zmianie tekstu sprzecznego z prawdą historyczną poinformował rzecznik prasowy polskiej ambasady w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski.

W sobotę ambasada RP podjęła pisemną interwencję po zamieszczeniu na internetowej stronie tygodnika "Expresso" tekstu zatytułowanego "Sztuka jako ratunek". Jego autorka, Katya Delimbeuf, opisując zainaugurowaną w muzeum Auschwitz wystawę 2 tys. prac byłych więźniów z okresu ich niewoli zasugerowała, że był to polski obóz.

"Szkice węglem i nawet akwarele powstawały i przetrwały w obozie zagłady działającym w Polsce od 1940 do 1945 roku" - napisała dziennikarka "Expresso".

Autorka artykułu, który został opublikowany na kilku innych portugalskich portalach internetowych, odnotowała, że w "Auschwitz zostało zamordowanych w barbarzyński sposób ponad milion osób".

W poniedziałek przed południem portugalski tygodnik zmienił sformułowanie dotyczące Auschwitz, określając go mianem "obozu zagłady działającego od 1940 do 1945 w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów".

"Expresso" jest najbardziej opiniotwórczym tygodnikiem Portugalii. Na jego łamach publikują komentatorzy, politycy i eksperci zarówno o poglądach prawicowych, jak i lewicowych. Redaktorem naczelnym pisma jest Ricardo Costa, brat aktualnego premiera Portugalii Antonia Costy. (PAP)

(24.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo