Dział: PRASA

Dodano: Październik 21, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanada: nowe prawo o ochronie źródeł dziennikarskiej informacji

(fot. Ehrecke / pixabay.com)

W Kanadzie weszło w życie nowe prawo o ochronie źródeł dziennikarskiej informacji. To efekt ubiegłorocznego skandalu związanego z inwigilacją dziennikarzy we wschodniej prowincji Quebec. 

Na podstawie nowego prawa dziennikarz może odmówić ujawnienia informacji lub dokumentów zebranych w trakcie pracy, które umożliwiłyby identyfikację źródeł informacji. Wyjątkami są przypadki, gdy udostępnienie tych dokumentów leży w interesie publicznym. Na policję nałożono obowiązek dowiedzenia przed sądem, że posiadana przez dziennikarza informacja nie może być pozyskana przez policję w inny sposób. Sąd będzie musiał każdorazowo rozważyć, czy wymuszenie na dziennikarzu ujawnienia posiadanych dokumentów czy informacji jest ważniejsze niż ochrona tajemnicy dziennikarskiej i wolności prasy czy wpływ zniesienia ochrony na źródło informacji i dziennikarza. Dziennikarz będzie mógł się odwołać od takiej decyzji.

Początkiem prac nad zmianami w kanadyjskim kodeksie karnym i prawie o dowodach procesowych był skandal, który jesienią 2016 roku wybuchł w Quebecu. Okazało się, że policja tej prowincji Surete du Quebec (SQ) inwigilowała przez lata dziennikarzy mediów prywatnych i publicznych. W kwietniu br. szef SQ Martin Prud'homme poinformował, że inwigilowano w sumie siedmioro dziennikarzy. Policja sprawdzała połączenia telefoniczne trojga dziennikarzy mediów publicznych (Radio-Canada), dwóch dziennikarzy dziennika "La Presse", jednego dziennikarza "Journal de Montreal" i jednego dziennikarza "Journal de Quebec". W niektórych przypadkach zbieranie danych trwało nawet pięć lat. Policyjne tropienie dziennikarzy i źródeł informacji było związane z dochodzeniem, podczas którego policja sprawdzała wpływy organizacji przestępczych w branży budowlanej w Quebecu. Sprawa inwigilacji siedmiorga dziennikarzy nie była jedyną aferą, która przyczyniła się do zmiany prawa. W czasie, gdy ją ujawniono, dziennik "La Presse" poinformował, że policja miasta Montreal, próbując zidentyfikować rozmówców dziennikarza tej gazety, uzyskała dostęp do wykazu jego rozmów telefonicznych. Gromadzono dane o numerach telefonów i o miejscach, gdzie się znajdował.  Pracę nad nowym prawem o ochronie źródeł dziennikarskiej informacji rozpoczęły się w czerwcu br. Zmiany weszły w życie 19 października br. (PAP, Mackuch)

(21.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.