Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 19, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez UPC kontroli nad Multimedia Polska

(fot. HolgersFotografie / pixabay.com)

UOKiK wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez UPC kontroli nad Multimedia Polska - poinformował urząd w komunikacie. Jak podano, koncentracja może ograniczać konkurencję w kilkunastu miastach w Polsce. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie.

W październiku 2016 roku akcjonariusze Multimedia Polska podpisali przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji Multimedia Polska za 3 mld zł na rzecz UPC Polska.
"Uczestnicy transakcji zajmują się dostawą m.in. telewizji kablowej oraz dostępu do Internetu. Ze względu na możliwe zagrożenie dla konkurencji postępowanie zostało skierowane do drugiego etapu. Urząd musiał bowiem zdefiniować rynki, na które koncentracja wywiera wpływ oraz zbadać udziały UPC i Multimediów Polska" - podano w komunikacie.

UOKiK poinformował, że analiza urzędu wykazała, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do płatnej telewizji i internetu stacjonarnego w kilkunastu miastach w Polsce.

"Dlatego przedstawiliśmy UPC zastrzeżenia do koncentracji. Przedsiębiorca ma teraz 14 dni na odpowiedź, może ten termin wydłużyć o kolejne dwa tygodnie" - poinformował w komunikacie prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Badanie urzędu pokazało, że przedsiębiorcy rywalizują z dostawcami innych rodzajów płatnej telewizji, m.in. satelitarnej, czy IPTV, nie konkurują natomiast z naziemną telewizją cyfrową. "Obie usługi różnią się m.in. ilością kanałów. O ich odrębności świadczy również fakt, że po wprowadzeniu darmowej telewizji naziemnej, operatorzy kablowi nie zanotowali masowej straty klientów. Taka sytuacja miałaby miejsce, gdyby te dwie usługi rywalizowały ze sobą, ponieważ polscy konsumenci przy wyborze produktu, kierują się głównie ceną" - podano w komunikacie.

Natomiast w ujęciu geograficznym – rynkiem właściwym, na którym operatorzy telewizji kablowej prowadzą działalność i konkurują z innymi dostawcami usług płatnej telewizji jest obszar miasta/miejscowości. Wynika to m.in. z ograniczeń związanych z zasięgiem ich sieci, a tym samym rywalizacji o klienta na konkretnym terenie.
"Biorąc pod uwagę siłę uczestników koncentracji na lokalnych rynkach dostępu do płatnej telewizji urząd uznał, że koncentracja może doprowadzić do znacznego wzmocnienia pozycji UPC i ograniczenia konkurencji w 15 miastach w Polsce" - podano w komunikacie UOKiK.

"Podobnie jest w przypadku internetu. Tu również przedsiębiorcy świadczący usługi stacjonarnego dostępu do internetu konkurują ze sobą na obszarach poszczególnych miejscowości. Ponadto, analiza UOKiK wykazała, że trzeba rozróżnić rynki stacjonarnego i mobilnego dostępu do sieci" - dodano. W opinii urzędu, po przejęciu Multimediów Polska, siła UPC mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynkach dostępu do internetu stacjonarnego w 15 miejscowościach.

"W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania" - podano w komunikacie.
"Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie" - dodano. (PAP)

(19.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 20, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polsat oburzony zarzutami Jacka Kurskiego

Telewizja Polsat apeluje do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, aby nie angażował jej w rozgrywki polityczne. Prostuje informacje podane przez prezesa TVP w rozmowie z ”Rzeczpospolitą”.

Prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z ”Rzeczpospolitą” mówił, że TVP ”stała się przeciwwagą dla TVN i Polsatu, które prawie już nie informują o pracach państwa i rządu, tylko zajmują się metodycznym zwalczaniem obozu rządzącego”. ”Marzę o telewizji wyważonej i tym samym jeszcze bardziej obiektywnej, ale musielibyśmy mieć obiektywne TVN i Polsat, a wtedy TVP w oczywisty sposób też nie tylko chciałaby, ale wręcz musiałaby być bardziej wyważona. A w stacjach komercyjnych czasem mamy wręcz niedoinformowanie albo informowanie z kontekstem, z tezą i z przekazem negatywnym” – powiedział Kurski.

Pytany o przykłady niedoinformowania wskazał, że 17 marca ub.r. żadna telewizja komercyjna – ani TVN, ani Polsat – nie pokazała odsłonięcia przez prezydenta Andrzeja Dudę Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. ”Żadna telewizja komercyjna nie zrobiła relacji o tym, że papież Franciszek po powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w publicznym wystąpieniu dziękował Polakom i podał Polskę jako wzór dla chrześcijańskiej tożsamości i systemu wartości do naśladowania dla innych” – podał. ”Gdyby nie TVP Info, Polacy zapewne nie wiedzieliby, że działa komisja śledcza ds. Amber Gold, bo inne kanały informacyjne ignorują większość ważnych przesłuchań, a jeśli jakieś transmitują, to dlatego, że muszą, bo robi to TVP Info” – mówił dalej.

Telewizja Polsat w wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu poinformowała, że Polsat i Polsat News przygotowały i wyemitowały na swoich antenach kilkanaście materiałów dotyczących otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Polsat przypomniał również, że zdecydowana większość wszystkich przesłuchań prowadzonych przez komisję śledczą ds. Amber Gold jest pokazywana na żywo w Polsat News 2, oraz że nadawca szeroko relacjonował wizytę Ojca Świętego w Polsce.

”Zdecydowanie negujemy stwierdzenie Prezesa TVP, iż Polsat »zajmuje się tylko metodycznym zwalczaniem obozu rządzącego«. Stwierdzenie to stoi w sprzeczności z faktami, gdyż zarówno nasi widzowie, jak i wielu polityków i dziennikarzy uważa Telewizję Polsat za najbardziej niezależną i obiektywną w Polsce” – napisano w oświadczeniu. ”Apelujemy do Prezesa Telewizji Polskiej SA Pana Jacka Kurskiego o to, aby nie angażował Telewizji Polsat w jakiekolwiek rozgrywki polityczne oraz oczekujemy sprostowania wymienionych wcześniej nieprawdziwych informacji” – kończy Polsat.

(KOZ, 20.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo