Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie media publiczne ewenementem w Europie pod względem finansowania

Spośród członków Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Polska jest jedynym krajem, w którym media publiczne są w ponad połowie finansowanie z reklam. 78,4 proc. budżetów mediów publicznych w Europie pochodzi ze środków publicznych – mówił podczas konferencji PIKE w Poznaniu ekonomista firmy doradczej PwC Mateusz Walewski.

Większość budżetów mediów publicznych w Europie jest uzyskiwana z opłat abonamentowych. Jak wskazywał podczas trwającej 44. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mateusz Walewski, spośród członków EBU w 20 krajach dominuje finansowanie abonamentowe, a w 23 – finansowanie budżetowe. – Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym media publiczne są w ponad połowie finansowane z reklam – wskazywał Mateusz Walewski. Przypomnijmy, że w przypadku TVP w ub.r. jej całkowite przychody wyniosły 1,47 mld zł, z czego 753,79 mln zł stanowiły wpływy z reklam, a 361,05 mln zł z abonamentu.
– Jeżeli chodzi o unikanie płacenia abonamentu, Polska jest ewenementem w skali europejskiej – mówił Mateusz Walewski. W Polsce ten odsetek wynosi bowiem ponad 65 proc., podczas gdy średnia europejska to ok. 10 proc.
Według Walewskiego unikanie opłacania abonamentu jest odzwierciedleniem poziomu tzw. moralności podatkowej. – Tam, gdzie ludzie unikają podatków, gdzie pracują w szarej strefie, tam też częściej unikają płacenia abonamentu – tłumaczył ekonomista PwC. – To może oznaczać, że niezależnie od tego, co zrobimy, i tak Polacy będą unikali płacenia abonamentu w skali większej niż średnia europejska – dodawał Mateusz Walewski.

(KOZ, 11.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Smokowski i Twarowski odchodzą z "Liga+ Extra" wcześniej niż planowano

Tomasz Smokowski i Andrzej Twarowski w niedzielę 15 października br. nie poprowadzą już programu "Liga+ Extra" w Canal+ Sport. - Nasi widzowie zobaczą innych prowadzących - mówi rzeczniczka stacji.

Dziennikarze odejdą oficjalnie z "Canal+" 30 listopada br. Jak już informowaliśmy, mają oni uruchomić własny projekt internetowy. Do końca rundy jesiennej Lotto Ekstraklasy mieli jednak prowadzić swój niedzielny program "Liga+ Extra" w Canal+ Sport. - Potwierdzam, że 15 października br. będą inni prowadzący - powiedziała nam Paulina Smaszcz-Kurzajewska, rzeczniczka prasowa NC+. Jak się dowiedzieliśmy, program mają poprowadzić dziennikarze Krzysztof Marciniak i Rafał Dębiński. Obaj odmówili nam potwierdzenia tej informacji.

(Mackuch, 11.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo