Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Graczyk i Poniewierski odchodzą z SDP

Roman Graczyk i Janusz Poniewierski, członkowie oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, odchodzą z SDP. ”Doszło do drastycznego upolitycznienia i upartyjnienia programów Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA, a anteny te stały się tubą propagandową partii rządzącej” – uważają.

"Powodem naszej decyzji jest brak adekwatnej reakcji Stowarzyszenia na praktyki dokonujące się w mediach publicznych, od czasu ich politycznego przejęcia przez obecny rząd" – napisali w oświadczeniu, które opublikowała ”Rzeczpospolita”.

Roman Graczyk i Janusz Poniewierski zwracają uwagę, że obowiązkiem związku dziennikarskiego jest obrona standardów naszego zawodu. ”Ich przestrzeganie zawsze napotyka trudności. Także po 1989 roku sytuacja nie była pod tym względem bez zarzutu. Jednak ogromna zmiana na gorsze nastąpiła wówczas, gdy obecny rząd zamiast zapowiadanej wcześniej kompleksowej ustawy o radiofonii i telewizji przeforsował w parlamencie ustawę, której sens ograniczał się do wymiany władz publicznego radia i telewizji – przy czym decyzje personalne podejmowała de facto partia rządząca” – piszą i dodają: ”Doszło do drastycznego upolitycznienia i upartyjnienia programów Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA, a anteny te stały się tubą propagandową partii rządzącej”.

”Treść i styl tej propagandy osiągnęły poziom przypominający nam praktyki z czasów «dekady dynamicznego rozwoju» lat 1970–1980. Podobna jest napastliwość wobec myślących inaczej niż rządzący, podobnie pomijane (lub minimalizowane) są fakty niepasujące do kreowanego obrazu rzeczywistości, nachalnie poszukuje się też wrogów «jedynie słusznej» linii partii i rządu. Media zwane dawniej publicznymi, a obecnie narodowymi, tworzą obraz rzeczywistości drastycznie nieadekwatny do faktów. Kreują pewnego rodzaju «nierzeczywistość» – zjawisko, którego powrotu w suwerennej Polsce nie oczekiwaliśmy w najczarniejszych snach” – czytamy w oświadczeniu.

Uważają, że wobec tak drastycznego łamania dziennikarskich standardów ”Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich powinno w sposób jednoznaczny dać wyraz przywiązania do wartości ważnych dla utrzymania ładu medialnego opartego na wolności słowa”. ”Tak się jednak nie stało. Wątłe i rzadkie reakcje SDP na wspomniane nadużycia, najczęściej jednak milczenie i bierność, oznaczają w naszej ocenie abdykację z podstawowej powinności związku dziennikarskiego. Nie wypełniając jej, SDP stawia pod znakiem zapytania sens swego dalszego istnienia” – piszą.

(05.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 06, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HGTV w listopadzie wprowadzi trzy nowe polskie produkcje

"Drugie życie mebli" poprowadzą Sylwia Wilgatek-Wykuż i Małgorzata Ziółkowska (fot. materiały prasowe)

HGTV Home & Garden (Grupa TVN) w listopadzie wprowadzi do ramówki trzy polskie produkcje: "Zgłoś remont", "Darek solo" i "Drugie życie mebli".

W programie "Zgłoś remont" (w soboty o 22, od 4 listopada) architekt Krzysztof Miruć będzie pomagał w przeprowadzaniu metamorfozy pomieszczeń. Cykl będzie liczyć osiem odcinków i jeden specjalny.

Ośmioodcinkowy program "Darek solo" (w niedziele o 16.30, od 5 listopada) poprowadzi stolarz Dariusz Wardziak. W każdym odcinku w tajemnicy przed właścicielem mieszkania (w porozumieniu z jego bliskimi) przygotuje wnętrzarską niespodziankę.

Trzecią nowością będzie program "Drugie życie mebli" (w niedziele o 18, od 5 listopada). Sylwia Wilgatek-Wykuż i Małgorzata Ziółkowska mają w nim odrestaurowywać stare i zaniedbane meble. HGTV pokaże sześć odcinków.


(KOZ, 06.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo