Dział: KSIążKI

Dodano: Październik 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Tam”

Press

Natasza Goerke
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2017

Natasza Goerke nigdy nie była pisarką wylewną, w swoich opowiadaniach precyzyjnie dawkowała słowa. Nie inaczej jest w przypadku jej książki „Tam”, która jest osobistą opowieścią o Nepalu. To tylko pozornie zaskakujące, bo autorka od lat 80. podróżuje do tego kraju, a od jakiegoś czasu mieszka w wiosce pod Katmandu. W swoich fraktalnych zapiskach – jak sama je określa – przygląda się fragmentom nepalskiej rzeczywistości, jednocześnie próbując dostrzec całość, która się wymyka. „Nepal […] nie chciał pozować do grupowego zdjęcia” – stwierdza.

Punktem zwrotnym w pisaniu tej książki stało się trzęsienie ziemi w 2015 roku, którego pierwsze wstrząsy przeżyła tam na miejscu. Jest to więc opowieść o wielkiej tragedii i podnoszeniu się z niej dzięki niezwykłej sile tkwiącej w ludziach. Z czułością, ale i humorem autorka kreśli portrety mieszkańców, którzy są pełni szacunku do innych i dużo się śmieją, mimo że na ogół żyją w biedzie. Natomiast ironii nie szczędzi turystom traktującym lokalną ludność jak eksponaty w muzeum etnograficznym.

Gatunkowo książka wymyka się klasyfikacjom; są w niej elementy reportażu, dziennika podróży i poetyckiej impresji. Goerke warto czytać dla jej języka pełnego oryginalnych metafor, zaskakujących porównań i nieoczywistych skojarzeń. Od autorki dowiemy się, że Himalaje z lotu ptaka wyglądają „jak ogromna sztywnobiała kołdra skopana we śnie przez nerwowego giganta”. Przy tym wszystkim zaczerpnięte z piosenki motto książki – „This is not a love song” – okazuje się przewrotne.

UR

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Październik 06, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego”

Press

Brendan I. Koerner

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2017

Nie wszyscy miłośnicy lotnictwa wiedzą, że w latach 1967–1972 doszło w Stanach Zjednoczonych do niemal 150 porwań samolotów pasażerskich. Większość porywaczy chciała lecieć lub wracać na Kubę. Jedni po to, by przemówić do rozsądku Fidelowi Castro; inni, by przyłączyć się do jego walki z USA. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale wtedy jeszcze linie lotnicze nie miały przygotowanych procedur, jak podczas porwania ma postępować załoga – poza dwiema. Pierwsza brzmiała: zgadzać się na wszystkie żądania terrorystów. A że porywano samoloty prawie co tydzień, w końcu doszło do tego, że każdy pilot startujący na terenie USA miał w kokpicie aktualną mapę Morza Karaibskiego, by w razie czego bezbłędnie dolecieć do Hawany. Drugą procedurą stało się wypłacanie okupu porywaczom. Dlatego gdy lot odbywał się w weekend i nie dało się podjąć pieniędzy z banku, potrzebną liniom lotniczym sumę wypożyczały kasyna. Paranoja porwań rozprzestrzeniała się po każdym medialnym doniesieniu o sukcesie kolejnego porywacza.

Brendan I. Koerner jest pisarzem, ale też współpracownikiem „Wired”. Był felietonistą „The New York Times” i magazynu „Slate”, pisywał także do „Harper’s Bazaar”, „New York Times Magazine” i „ESPN the Magazine”. Dokumentując złoty wiek porwań samolotów w USA, napisał książkę o społeczeństwie bezradnym, gdy zawodzą politycy. Opierając konstrukcję na historii byłego żołnierza z Wietnamu, czarnoskórego Rogera Holdera, który wraz ze swą białą przyjaciółką, zwariowaną studentką Cathy Kerkow, dokonali najdłuższego porwania – do Algierii, stworzył brawurową opowieść.

CP

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.