Dział: INTERNET

Dodano: Październik 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja Reporterów uruchamia międzynarodowy projekt śledczy

(fot. vsquare.org)

Dziennikarze śledczy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji uruchamiają serwis VSquare. Ich działania koordynuje Fundacja Reporterów.

W serwisie Vsquare.org publikowane mają być materiały śledcze (m.in. dotyczące polityki, gospodarki, spraw społecznych) w języku angielskim. Pierwszy raport, którego kolejne części publikowane będą przez kilka tygodni (nowe teksty mają się pojawiać co tydzień), dotyczy rosyjskich wpływów w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

- Chcemy stworzyć miejsce, w którym skupimy się na relacjonowaniu spraw, które mają wpływ na rzeczywistość. Z naszego punktu widzenia można to robić tylko poprzez zweryfikowane informacje, wysokiej jakości raporty śledcze i analizy. Chcemy współpracować z naszymi kolegami w regionie i pielęgnować dziennikarstwo śledcze w Polsce – mówi Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska" i prezes Fundacji Reporterów.

Zespół VSquare tworzą dziennikarze węgierskich organizacji pozarządowych Atlatszo i Index, Czeskiego Centrum Dziennikarstwa Śledczego, słowackiego Mono i polskiej Fundacji Reporterów, która jest pomysłodawcą projektu. W Polsce ze VSquare związani są Paweł Reszka ("Newsweek Polska"), Edyta Żemła (Onet), Anna Gielewska ("Wprost"), Konrad Szczygieł (Oko.press), Patryk Szczepaniak (Oko.press), Wojciech Cieśla i fotoreporter Wojciech Grzędziński.

- Stawiamy na współpracę dziennikarzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej, bo sporo zjawisk, które zachodzą w naszych krajach, ma wiele wspólnych mianowników. Dotychczas taka współpraca właściwie nie istniała – mówi Anna Gielewska, dziennikarka "Wprost" i wiceprezes Fundacji Reporterów.

Projekt powstał dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy.


(JOK, 05.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Październik 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwis "GW" Sonar działa już w pełnej wersji

(fot. screen Sonar.Wyborcza.pl)

4 października br. wystartował w pełnej wersji projekt "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl Sonar. Jest on realizowany wspólnie z Laboratorium EE i powstał dzięki wsparciu Digital News Initiative firmy Google. Część treści w serwisie Sonar dostępna jest tylko dla subskrybentów elektronicznej wersji "GW".

W serwisie Sonar.Wyborcza.pl znajdują się informacje, dane, zestawienia, rankingi, wizualizacje i kalendaria dotyczące życia politycznego i społecznego oraz polskich polityków. Dane do serwisu pobierane są w czasie rzeczywistym ze stron Sejmu i Senatu RP, Google Trends, Facebooka oraz Twittera. W dziale "Tylko u nas" publikowane są autorskie materiały zespołu Sonar.Wyborcza.pl. Treści do serwisu Sonar przygotowywane są też przez redakcję działu krajowego i lokalne oddziały "GW".

- Naszym założeniem jest odejście od publicystki. Chcemy, żeby wszystkie nasze materiały były oparte na wiarygodnych danych, które pobieramy z najrozmaitszych źródeł, czasem automatycznie, a czasem ręcznie. Z przepastnych archiwów "Gazety Wyborczej" wybieramy wyłącznie newsy, reportaże i analizy, unikając komentarzy i felietonów. Użytkownicy znużeni publicystyką będą mogli zajrzeć do "teczek" polityków z twardymi danymi – mówi Vadim Makarenko, szef działu danych "GW".

Większość tekstów z "GW" w serwisie Sonar dostępna jest w pełnej wersji tylko dla subskrybentów elektronicznej wersji "GW".


(JOK, 05.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo