Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 29, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grzegorz Sroczyński o odejściu z "Gazety Wyborczej": "Odchodzę ku uldze niektórych"

Grzegorz Sroczyński jest laureatem Grand Press za wywiad z Marcinem Królem (fot. archiwum prywatne)

Grzegorz Sroczyński, nagradzany publicysta "Gazety Wyborczej" (Agora SA), rozstaje się redakcją. Nadal będzie prowadził audycję w radiu Tok FM (Agora SA, Polityka).

Grzegorz Sroczyński, nagradzany publicysta "Gazety Wyborczej" (Agora SA), rozstaje się redakcją. Nadal będzie prowadził audycję w radiu Tok FM (Agora SA, Polityka).

Żegnając się dziś na Facebooku Grzegorz Sroczyński napisał m.in. "Przez osiemnaście lat pracy tutaj robiłem już chyba wszystko: pisałem teksty własne, redagowałem teksty cudze, skracałem, ciąłem, dopisywałem, ściągałem na minus pięć, dmuchałem na plus osiem, liczyłem konary, kręciłem czoła oraz wydębiałem zajawki z gospo". (...) "Dziś melduję wykonanie zadania i odchodzę ku uldze niektórych. Zostawiam w Gazecie wielu przyjaciół, troje wybitnych redaktorów oraz fantastyczny odmłodzony zespół, który - mam nadzieję - przeprowadzi Wyborczą przez trudne czasy, rozrusza ją ideowo oraz będzie jej robił rozmaite psikusy. Na razie nie wiem, gdzie będzie można mnie czytać. Słuchać można co niedzielę po 9-tej w TOK FM w audycji "Świat się chwieje".

Grzegorz Sroczyński wypowiedzenie złożył 27 września br. i obecnie jest na urlopie.- To przemyślana decyzja – mówi w rozmowie z "Presserwisem" Sroczyński, ale powodów rozstania z "GW" nie ujawnia. - Dzięki "Wyborczej", również ostrym sporom z nią, wiele się nauczyłem i teraz chcę iść dalej. "Gazecie" życzę dobrze, bo jest polskiej debacie publicznej potrzebna – stwierdza.
Grzegorz Sroczyński pracę rozpoczął w dzienniku "Życie". Od 1999 roku związany jest z Agorą. Początkowo pracował w dziale reportażu "Gazety Wyborczej". Przez około dwa lata był też szefem marketingu i działu promocji nakładu. Następnie był redaktorem w działach gospodarczym i krajowym "GW". Przez ostatnie sześć lat pisał felietony i przeprowadzał wywiady do "Dużego Formatu" oraz "Magazynu Świątecznego".
Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, w tym Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2014 (za cykl rozmów m.in. z Marcinem Królem, Janem Krzysztofem Bieleckim). Za wywiad "Byliśmy głupi" z Marcinem Królem Sroczyński zdobył także Grand Press 2014. Za rozmowę z prof. Karolem Modzelewskim "Wkurzył się Pan? Świetnie!" otrzymał Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej.

Grzegorz Sroczyński nadal będzie prowadził niedzielną audycję "Świat się chwieje" w Tok FM (Agora, Polityka). Planów zawodowych jednak nie zdradza. - Rozważam różne propozycje – mówi tylko.

(IKO, 29.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Temat: radio

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 30, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje dziennikarz śledczy Juergen Roth. Pisał o katastrofie smoleńskiej

(fot. Wikipedia, Henryk Plötz, CC BY-SA 3.0)

Nie żyje niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth. O śmierci 71-letniego autora poinformowało 29 września br. wydawnictwo Heyne. Publicysta napisał dwie książki o katastrofie smoleńskiej.

Roth urodził się w 1945 roku we Frankfurcie nad Menem. Szkolił się na spedytora. Od początku lat 70. zajmował się tematem przestępczości gospodarczej w Niemczech, badał przypadki korupcji, handel bronią i struktury mafijne.
Wydawnictwa Heyne (Random House) i Econ (Ullstein), w których publikował, określiły go mianem "jednego z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych". W 2006 roku opublikował książkę "Deutschland-Clan", w której opisał związki między politykami, menedżerami i wymiarem sprawiedliwości.

Roth badał też rosyjskie struktury mafijne w Europie oraz przypadki korupcji w sporcie. W wydanej w 2016 roku książce "Brudna demokracja" analizował przyczyny kryzysu demokracji, upatrując ich w chciwości i cynizmie polityków.
Agencja dpa przypomina, że za reportaż telewizyjny w 1999 roku autor musiał zapłacić odszkodowanie. W tym samym roku wydawnictwo zmuszone było wycofać z księgarń książkę Rotha "Szara eminencja".

Roth jest autorem dwóch książek o katastrofie w Smoleńsku: "Tajne akta S." i "Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat".

(JOK, PAP, 30.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.