Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT: TVP daje opozycji więcej czasu niż rządzących

(fot. pixabay.com)

Z wyliczeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że partie opozycyjne w pierwszym półroczu 2017 roku były w Telewizji Polskiej prezentowane częściej niż rządzący. "To śmieci informacyjne" - ocenia obliczenia KRRiT Maciej Mrozowski, medioznawca z Uniwersytetu SWPS. Twierdzi, że te wyniki i tak są zaniżone.

Jak wynika z materiałów, które pojawiły się 27 września br. na stronie internetowej KRRiT, w pierwszym półroczu 2017 roku partie opozycyjne (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Europejskich Demokratów oraz Wolni i Solidarni) prezentowano w TVP przez ponad 270 godzin. Partie rządzące (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Polska Razem) prezentowane były przez 185 godzin. Według Krajowej Rady w analogicznym okresie 2015 roku rządząca wówczas koalicja (PO i PSL) dostała w TVP 126 godzin czasu antenowego, natomiast PiS, które było wtedy w opozycji - 105 godzin. 

Z wyliczeń KRRiT wynika, że w Polskim Radiu w pierwszym półroczu 2017 roku koalicja rządząca prezentowana była przez 85 godzin, a partie opozycyjne - 80 godzin. W analogicznym okresie 2015 roku partie koalicyjne PO i PSL były w publicznych rozgłośniach prezentowane łącznie przez 58 godzin, natomiast partie opozycyjne, w tym PiS - 62 godziny.

- Te badania to informacyjne śmieci - ocenia Maciej Mrozowski. Medioznawca zwraca uwagę, że nie została określona tzw. jednostka analizy, czyli nie wiadomo, czy były to krótkie wypowiedzi, komentarze lub tylko podanie nazwy partii opozycyjnej. Ponadto KRRiT nie określa, w jakich pasmach i w jakich programach przeprowadzono pomiary. Mrozowski zauważa też, że KRRiT nie podała, czy wzmianki o poszczególnych partiach pojawiały się w kontekście pozytywnym czy negatywnym. - Podejrzewam, że krytykowanie opozycji także zaliczano jako jej obecność na antenie. Ponadto obliczenia Krajowej Rady nie obejmują czasu antenowego przeznaczonego dla przedstawicieli naczelnych organów państwa, czyli prezydenta RP, prezesa rady ministrów i marszałków Sejmu oraz Senatu - podkreśla Mrozowski.

(Mackuch, 28.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 29, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowe seriale TV Puls z wynikami poniżej średniej kanału

(fot. materialy prasowe)

Dwa nowe seriale TV Puls "Lekarze na start" i "Lombard. Życie pod zastaw" po trzech tygodniach emisji uzyskują gorsze wyniki oglądalności niż średnie wyniki kanału w grupie ogólnej. Stacja zmieniła godziny emisji obu produkcji. 

W jesiennej ramówce Telewizji Puls pojawiły dwie produkcje własne: "Lombard. Życie pod zastaw" i "Lekarze na start". Premierowe odcinki obu seriali stacja pokazała 4 września br: pierwszy z nich zadebiutował o godz. 18.20, a drugi o godz. 19.10.  

Po trzech tygodniach emisji serial "Lombard. Życie na start" ogląda średnio 261 tys. widzów. W tym paśmie w grupie ogólnej TV Puls ma 2,34 proc. udziału w rynku. W tym czasie TV 4 (emituje serial "Policjantki i policjanci") ma 6,47 proc., a TVN 7 - 2,05 proc. (seriale "Brzydula" i "Ukryta prawda"). W grupie komercyjnej (widzowie 16-49) udział TV Puls jest większy i wynosi 3,21 proc. (dla porównania TV 4 - 6,64 proc., a TVN 7 - 3,11 proc.).

Z kolei serial "Lekarze na start" średnio ogląda 116 tys. widzów. W tym paśmie w grupie ogólnej udział TV Puls ma 0,9 proc. udziału w rynku. TV 4 ma 13,18 proc., a TVN 7 - 2,96 proc. W grupie komercyjnej (widzowie 16-49) TV Puls uzyskuje 1,19 proc. udziału w rynku (TV 4 - 13,01 proc., TVN Siedem - 4,02 proc.)

Jak już informowaliśmy, TV Puls chce osiągnąć 4 proc. udziału w rynku w grupie komercyjnej.

Od 11 września br. przesunięto godzinę emisji "Lekarze na start" z 19.10 na 19.25. Natomiast od 25 września br. serial ten przesunięto na 16.30. Zmieniła się też pora nadawania serialu "Lombard. Życie pod zastaw" z 18.20 na 18.40. 

Dariusz Dąbski, prezes TV Puls, zapytany przez "Presserwis" o przyczyny zmiany godzin emisji, napisał, że "nowe seriale są zupełnie inną propozycją programową, niż oferowaliśmy dotychczas, i w związku z tym na bazie pierwszych kilku tygodni możemy lepiej ocenić ich potencjał i staramy się optymalnie dopasować do przepływów widowni i oczekiwań naszych widzów".

"Lekarze na start" to 52-odcinkowy serial opowiadający historię pięciu studentów medycyny. "Lombard. Życie pod zastaw" składa się z 39 odcinków. Opowiada historie ludzi, którzy w lombardzie zastawiają swoje rzeczy. 

Dane: Nielsen Audience Measurement.


(Mackuch, 29.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo