Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 03, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pierwszy "Wielki test" w jesiennej ramówce TVP 1 poświęcono Jasnej Górze

(screen z Youtube.com)

"Wielki test" w jesiennej ramówce TVP będzie emitowany w każdą środę. Pierwsze wydanie poświęcone zostało Jasnej Górze. "To złe pojmowanie misji mediów publicznych i ośmieszanie religii"- uważają eksperci.   

"Wielki test" będzie się pojawiał w TVP 1 cyklicznie, w każdą środę o godz. 20.25. - To jeden z ważniejszych programów telewizyjnej Jedynki, którą traktujemy jako antenę priorytetową - powiedział "Presserwisowi" Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP 1.

W programie będą uczestniczyli celebryci, a wśród prowadzących są znani dziennikarze TVP: Sylwia Dekiert, Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz i Anna Popek.
Pierwsze wydanie "Wielkiego testu" w jesiennej ramówce poświęcono Jasnej Górze. Odpowiadano m.in. na pytania: "Skąd się wzięły cięte rysy na twarzy Czarnej Madonny?" lub "Kto dowodził obroną Jasnej Góry podczas szwedzkiego potopu?"

- Po pierwsze, ogromne zdziwienie - tak komentuje ostatnie wydanie "Wielkiego testu" prof. Jacek Dąbała, medioznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Teleturniej emitowany w prime time w telewizji publicznej powinien mieć bardziej uniwersalny charakter. Ten był przeznaczony dla wąskiego grona odbiorców. Oczywiście w TVP powinna być obecna religia. Tylko że promowana mniej nachalnie i w innych godzinach - mówi Dąbała.

Teleturniej o Jasnej Górze nie zaskoczył prof. Krystyny Doktorowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego. - W TVP przyjęto określoną linię ideologiczną. Określam ją mianem patriotyczno-narodowo-katolickiej. Test o Jasnej Górze wpisuje się w takie założenia - mówi Doktorowicz, która przestrzega, że podobne programy mogą w końcu doprowadzić do zdeprecjonowania i ośmieszenia religii. - Media publiczne powinny o tym pamiętać - dodaje Doktorowicz.

Kolejny "Wielki test" pojawi się w TVP 1 w środę 6 września, tym razem pod tytułem "Wielki test. Polacy stulecia". Słynnym Polakom poświęcone będą wydania emitowane dwa razy w miesiącu. Program poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz. "Wielki test" w poprzednich ramówkach nadawany był nieregularnie w poniedziałkowe wieczory.
Biuro rzecznika TVP nie przesłało nam wyników oglądalności teleturnieju.

(Mackuch, 03.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: technologie

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 03, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czesi uruchomili kolejny multipleks DVB-T2

Telewizja DVB-T2 w Polsce mogłaby funkcjonować w ramach MUX 5 (fot. pashminu/pixabay.com)

W Czechach uruchomiono kolejny multipleks wykorzystujący technologię DVB-T2 i kodowanie HEVC. To element tzw. sieci przejściowej.

MUX oznaczony numerem 13 jest kolejnym obok multipleksu 12 elementem sieci przejściowej, która ma umożliwić czeskim widzom płynną migrację na technologię DVB-T2 i kodowanie HEVC. Jak podaje serwis Parabola.cz, MUX 13, którego operatorem jest spółka Digital Broadcasting, zasięgiem obejmuje na razie Pragę i okolicę. Z kolei MUX 12, którym zarządza spółka Ceske Radiokomunikace, obejmuje już niemal całą populację kraju.

Czesi utrzymują obecnie dwie sieci naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T, która wykorzystuje kodowanie MPEG-2 (w Polsce jest to MPEG-4) oraz DVB-T2 kodowaną w HEVC. Wprowadzanie tego ostatniego standardu w przyszłości czeka także Polaków, a wynika to m.in. ze strategii cyfryzacji, którą realizuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

- Jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest wprowadzenie dodatkowego lub dodatkowych multipleksów dublujących wszystkie lub poszczególne kanały. Zmiana jest nieunikniona, ale Polacy muszą mieć czas, by bez problemów i dużych nakładów przejść na nowy system - wyjaśnia Krystyna Rosłan-Khun, ekspertka KRRiT. - O szczegółach jeszcze nie można mówić, jest na to za wcześnie. Na razie musi powstać specyfikacja standardu, który może być stosowany w Polsce dla producentów telewizorów i nadawców - dodaje.

Wprowadzenie DVB-T2 daje realną szansę na uruchomienie kolejnych kanałów i/lub zastąpienie obecnych kanałami w jakości HD. Telewizja cyfrowa drugiej generacji w połączeniu z kodowaniem HEVC wykorzystuje bowiem mniej pasma.

(TAD, 03.09.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY