Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sobotni program śniadaniowy i filozoficzny show wśród nowości TVP Kultura

Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski dotychczas prowadzili w TVP Kultura program "Tanie dranie" (screen Tvp.pl)

Do jesiennej ramówki TVP Kultura trafią nowe programy o literaturze, filozofii, kinie i muzyce.

W soboty o godz. 11 (od 2 września br.) TVP Kultura emitować będzie program śniadaniowy ”Kierunek kultura”, który ma być realizowany na żywo w różnych częściach kraju. Poprowadzą go: Tomasz Kempski, Jakub Dybek, Karolina Skrzyńska i Małgorzata Nieciecka-Mac.

Barbara Schabowska poprowadzi magazyn literacki ”Zakładka” (w czwartki o 22.25, od 7 września). Prowadząca zaprezentuje widzom nie tylko nowości i premiery wydawnicze – omówi też adaptacje dzieł literackich. W każdym odcinku pojawią się goście.

Nowością będzie też magazyn filozoficzny ”Kronos” (co dwa tygodnie w poniedziałki ok. godz. 22, od 2 października). Ma to być filozoficzny show oparty na osobowościach prowadzących – prof. Piotra Nowaka i Ivana Dimitrijevicia, którzy będą prowokować do dyskusji zaproszoną do studia publiczność (studentów filozofii).

Z kolei Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski będą gospodarzami programu filmowego ”Dranie w kinie” (w soboty o 18.20, od 2 września). W każdym odcinku omówią trzy premiery zarówno kina artystycznego, jak i mainstreamowego.

W odpowiedzi na inicjatywę Rok Rzeki Wisły 2017 powstał program ”Vistuliada” (w niedziele o 11, od 1 października). Prowadzące – Małgorzata Nieciecka-Mac i Cecylia Malik – będą rozmawiać z przyrodnikami, podróżnikami, artystami i historykami, którzy tworzą i działają nad Wisłą.

Ponadto TVP Kultura pokaże cykl ”Dziennik filozofa” (w dni powszednie o 8, od 6 września). 

W ramówce stacji znajdą się również nowe pasma filmowe i z muzyką klasyczną.


(KOZ, 28.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 28, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław Sellin: jesienią nowy projekt ustawy ws opłaty medialnej

(fot. za Pexels.com / CC0)

Media publiczne powinny być zasadniczo finansowane ze środków publicznych, wpływy z reklam powinny być uzupełnieniem - stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zaznaczył, że abonament jest w dużej mierze martwy i trzeba stworzyć nowy system - projekt w tej kwestii ma być gotowy jesienią.

Sellin pytany w poniedziałek w Radiu Warszawa o projekt ustawy dotyczący kwestii abonamentu rtv powiedział, że "abonament jest w dużej mierze martwy". "Po prostu niepłacony przez obywateli, którzy już się do tego niepłacenia też przyzwyczaili" - zaznaczył.

Wiceminister kultury zauważył, że niewiele gospodarstw domowych, "kilkanaście procent zaledwie", płaci abonament. "Trzeba więc myśleć nad systemem nowym i w Ministerstwie Kultury pracujemy nad takim projektem docelowym, który by tę sprawę załatwił" - powiedział Sellin.

Jego zdaniem media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkim ze środków publicznych, a tylko uzupełniać swoje dochody z komercji, czyli z reklam. "A nie odwrotnie, bo dzisiaj jest dokładnie odwrotnie zwłaszcza jeśli chodzi o telewizję publiczną" - powiedział Sellin.

"Tak, że myślę, że jesienią już taki projekt docelowy z Ministerstwa Kultury wyjdzie" - dodał wiceminister kultury.

Według dotychczasowych informacji z resortu kultury, nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc. Niedawno Sellin mówił, że opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

(PAP, 28.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.