Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 08, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" tracą już widzów dobrej zmiany. Paczuska na urlopie

W lipcu widownia "Wiadomości" TVP 1 spadła poniżej 2 mln osób (screen Wiadomosci.tvp.pl)

Szefowa "Wiadomości" TVP 1 Marzena Paczuska poszła na dwutygodniowy urlop. Na korytarzach Telewizji Polskiej pojawiły się spekulacje, że jest to odpoczynek przymusowy i może już z niego nie wrócić na swoje stanowisko, bo najnowsze wyniki oglądalności są fatalne. Tegoroczne spadki liczby widzów pokazują, że "Wiadomości" tracą już nawet tych widzów, którzy "dobrą zmianę" w telewizji publicznej wcześniej akceptowali. W lipcu widownia "Wiadomości" TVP 1 spadła poniżej 2 mln osób. 

Odpływ części widowni "Wiadomości" w ub.r. wywołały zmiany, jakie pod wodzą Jacka Kurskiego wprowadzono w telewizji narodowej. W lipcu rok temu średnia widownia "Wiadomości" wyniosła więc 2,36 mln widzów, podczas gdy przed zmianami, czyli w lipcu 2015 roku - 2,58 mln widzów. Jednak w tym roku dane z lipca są dla "Wiadomości" jeszcze gorsze: rok do roku straciły bowiem aż 416,7 tys. widzów. To oznacza, że główny serwis informacyjny TVP stracił prawie jedną piątą widzów, którzy go akceptowali jeszcze przed rokiem.

Co ciekawe, podobnie traci "Teleexpress": w lipcu tego roku 354,9 tys. widzów w porównaniu z lipcem ub.r., kiedy też już miał nowe kierownictwo (Dane: Nielsen Audience Measurement).

– "Wiadomości" to program, w którym pojawiają się, choć nie we wszystkich materiałach, złośliwe, tendencyjne, a niektórzy mówią wręcz propagandowe komentarze. Taki program może wywołać poczucie jednostronności nawet u tych, którzy wcześniej go akceptowali – zauważa prof. Jacek Dąbała, medioznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawca z Uniwersytetu Śląskiego, zwraca uwagę, że wśród wyborców PiS było wiele osób, które nie są ortodoksyjnymi zwolennikami tej partii. – Twardy elektorat będzie zawsze "za", ale ten płynny elektorat widzi, że TVP jest coraz bardziej nieobiektywna i coraz bardziej zainteresowana jednowymiarowym przedstawianiem rzeczywistości. Ci widzowie, którzy sięgają też po inne media, dostrzegają pogorszenie standardów informacyjnych TVP – uważa prof. Doktorowicz. 

Bartosza Węglarczyka, dyrektora programowego Onet.pl, spadek oglądalności "Wiadomości" nie dziwi. - Jak telewizja jest źle robiona, zawsze będzie gorzej oglądana. Cała reszta, czyli obudowa ideologiczna, jest rzeczą drugorzędną. Gdyby było to dobrze robione, przynajmniej zwolennicy dobrej zmiany śledziliby ten program - uważa Węglarczyk.

Marzena Paczuska potwierdziła na Twitterze, że jest na urlopie. Do wpisu dołączyła zdjęcie skalistego wybrzeża. Internauci szybko ustalili, że zdjęcie zostało zrobione w 2007 roku. Jako pierwszy o jej nieobecności napisał serwis Wirtualnemedia.pl

(KOZ, 08.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 08, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Włodarczyk, Górecki i Bojke bez programów w TVP Info

Barbara Włodarczyk prowadziła program "Sąsiedzi" od 2013 roku (screen Vod.tvp.pl)

Barbara Włodarczyk, była korespondentka TVP w Moskwie, traci program ”Sąsiedzi” w TVP Info, choć nadal pozostaje pracownikiem telewizji publicznej. Według "DGP" swoje programy stracą też Arleta Bojke i Piotr Górecki.

Program Włodarczyk ”Sąsiedzi” nie znalazł się w planach jesiennej ramówki TVP Info. Barbara Włodarczyk nie komentuje tych informacji, a biuro prasowe TVP nie odpowiedziało na nasze pytanie, czy dziennikarka poprowadzi inny program w TVP Info.
W programie ”Sąsiedzi” Barbara Włodarczyk z zaproszonymi gośćmi omawiała sprawy dotyczące sąsiednich krajów. Program zadebiutował w ramówce jesienią 2013 roku, ostatnio był nadawany w niedziele o 18.30.
Barbara Włodarczyk w latach 2004-2009 była korespondentką TVP w Moskwie. Jest też autorką reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. słynnego serialu dokumentalnego "Szerokie tory", w którym pokazywała życie mieszkańców krajów byłego ZSRR.
Według informacji ”Dziennika Gazety Prawnej” w TVP Info zabraknie też dwóch innych programów o tematyce międzynarodowej: ”Na czym świat stoi” Piotra Góreckiego i ”Wszystkie strony świata” Arlety Bojke. Jednak oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły. - Na planach ramówki, które dostali pracownicy, nie ma tych programów. Niektórzy pracujący przy nich ludzie mają nadzieję, że jednak wrócą - mówi "Presserwisowi" pracownik TVP.

(KOZ, 08.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo