Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 03, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zwrot "bez żadnego trybu" ma drugie życie w internetowych mediach

Słowa Jarosława Kaczyńskiego "bez żadnego trybu" upodobali sobie głównie piszący w social mediach

Pozaregulaminowe wejście prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego 18 lipca na mównicę sejmową, gdy oświadczył: "Ja bez żadnego trybu", spowodowało, że fraza "bez żadnego trybu" ma drugie życie w mediach - pojawiła się w ponad 6 tys. publikacji.

Jak policzył dla "Presserwisu" instytut Press-Service Monitoring Mediów, od 18 lipca br. do 1 sierpnia (do godz. 16) w mediach frazę "bez żadnego trybu" powtarzano w 6214 materiałach. Najczęściej oczywiście w mediach społecznościowych – 5894 razy. Najchętniej zwrot ten wykorzystywano na Facebooku (5249 publikacji), ale także na Twitterze (496), YouTube (50), Instagramie (36), Wykopie (42).

W serwisach internetowych do słów Kaczyńskiego nawiązano w 287 materiałach. W prasie fraza ta wystąpiła w 33 tekstach.

- Możliwość powiedzenia tego przez Jarosława Kaczyńskiego świadczy o jego traktowaniu siebie jako kogoś absolutnie wyjątkowego i stanowiącego nawet regulamin, okazjonalnie przynajmniej. To pokazanie, że tryby nie są ważne, a ważna jest emocja. Ma to charakter negacji, pewnego zwyczaju językowego, bo można oczywiście znaleźć jakiś tryb, w którym będziemy występowali – komentuje językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Jego zdaniem zwrot "bez żadnego trybu" może pojawiać się w mowie przez pewien czas w formie cytatu, zwłaszcza w publicystyce. - Będzie jeszcze występował, ale nie tak długo, jak nam się zdaje – uspokaja prof. Bralczyk.


(IKO, 03.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.